Національний музей історії України у Другій світовій війні з нагоди 30-річчя Незалежності України спільно з Фондом Богдана Губського “Україна – XXI століття” відкрили масштабну україно-американську виставку “За волю України!”. У міжнародній виставці взяли участь 20 музеїв, архівів і бібліотек України та США.
В експозиції виставки “За волю України!” представлено 250 артефактів, історія яких обіймає 1914–1923 роки і висвітлюють ґенезу однострою періоду Українського Січового Стрілецтва, Української Центральної Ради, УНР, ЗУНР, правління гетьмана Павла Скоропадського, Директорії УНР. Зокрема, 181 раритетний предмет для експонування надало п’ять провідних наукових, музейних та культурно-просвітніх українських інститутів в США: Український музей і бібліотека в Стемфорді, Український Національний музей у Чикаго, Українська Вільна Академія Наук у США, Український Музей в Нью-Йорку, Український історичний і освітній центр з постійної колекції Музею імені Патріарха Мстислава та Сомерсет в Бавнд-Брук.
Цікаво, що більшість з експонатів раніше ніколи не оприлюднювалася й відома лише вузькому колу фахівців. Перлиною експозиції є «Альбом уніформ Української Армії і Фльоти за добу визвольної боротьби (1917–1921)» геральдика Миколи Битинського (1893–1972). Альбом створений у Празі (1937 р.). Під час Другої світової війни був вивезений до Німеччини, а в повоєнний час – до США. «Альбом…» ніколи не публікувався і не експонувався у повному обсязі. В експозиції представлено 134 аркуші, кожен із яких є неповторним і має виняткове історичне значення. Це світова прем’єра унікальної мистецької пам’ятки, створеної понад 85 років тому.
Серед інших раритетів, представлених на виставці, – однострої, нагороди, прапори, військові відзнаки українських мілітарних формацій періоду Визвольних змагань (1917–1921 рр.), зокрема полковника УСС ерцгерцога Вільгельма Франца Австрійського (Василя Вишиваного), генерала Армії УНР Олександра Загродського, капітан-лейтенанта Святослава Шрамченка.
Виставка “За волю України!” працюватиме щоденно (з 10:00 до 18:00) в Національному музеї історії України у Другій світовій війні (Лаврська, 27).
Фото: Volodymyr Bulgakov