Бойову сокиру з тризубом Х-ХІ ст. подарували НМІУ

Сокира скандинавського типу із зображенням князівського тризуба поповнить колекцію Національного музею історії України. Її подарував львівський підприємець, археолог за освітою Тарас Хмеловський. Артефакт він перекупив у «чорних археологів» з огляду на його історичну цінність. Науковці підтвердили, що сокира оригінальна, датувавши її періодом Русі (Х–ХІІІ століття).

В коментарях для Радіо Свобода Тарас Хмеловський зізнався, що придбав сокиру два роки тому за оголошенням в інтернеті за близько 10 тисяч доларів. Знаряддя могли вивезти за кордон, тож викупити її – було єдиним способом врятувати артефакт. Сокира добре збереглась, відламаний лише верхній елемент, який тримав древко, нижня частина була у дуже хорошому стані. Реставрацію раритету провів художник-реставратор вищої категорії Віктор Голуб. Він переконався в автентичності знахідки, коли побачив її наживо. Про оригінальність свідчили ступінь корозії залізної основи сокири, техніка виконання та рідкісне оздоблення. Основна задача під час реставрації полягала в тому, щоб розкрити інкрустацію сріблом та стабілізувати предмет.

Тарас Хмеловський

Сокиру вирізняє унікальна інкрустація сріблом із зображенням тризуба. По її боках нанесений скандинавський взір, вгорі намальований тризуб, а позаду зображено тотемну тварину – вовка. Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук зазначає, що сокира належить до доволі рідкісної групи інкрустованих бойових сокир. Кілька таких екземплярів відомо з теренів Швеції та Русі.

«Формаw цього екземпляру, вочевидь, місцева, аналогії їй відомі та датуються доволі широким часовим періодом Х—ХІІІ століть. Проте мотив орнаменту рідкісний, якщо не сказати — унікальний. За окремими елементами, з яких складається орнамент, його можна датувати в межах вужчого часу, від кінця Х до початку ХІ століть. Цьому відповідає й інкрустація тризубом, іконографія якого датується періодом княжіння Володимира Святославича», — говорить Федір Андрощук.

Передача сокири відбудеться 21 серпня о 16:00 у будівлі Національного музею історії України (вул. Володимирська, 2). Найближчим часом музей планує експонувати сокиру, щоб артефакт міг побачити кожен відвідувач.

Фото: Національний музей історії України / Радіо Свобода

Джерело: Національний музей історії України / Радіо Свобода