PinchukArtCentre святкує 15-річчя

15 років виповнюється Pinchuk Art Centre – одному з найбільших та потужних приватних центрів сучасного мистецтва в Центральній і Східній Європі. Осередок прогресивних мистецьких ідей розташувався у старовинному архітектурному ансамблі Бессарабського кварталу, який був відреставрований на початку ХХІ століття. Нині арт-центр обіймає 6 поверхів загальною площею понад 3000 кв.м., об’єднавши виставкові зали, бібліотеку, освітню кімнату, книжковий магазин, зал video-lounge та кафе. 

В середині 2000-х PinchukArtCentre був чє не єдиною інституцією у Києві, яка почала сміливо розширяти межі існуючих мистецьких канонів і  заявляти про існування прогресивного сучасного мистецтва, з якими більшість українців була ще незнайома. Сюди привозили найкращі експонати зі світових музеїв та приїздили провідні зірки сучасного мистецтва. Аби побачити епатажні, часом шокуючі інсталяції та арт-обєкти, якими вони тоді здавалися, до PinchukArtCentre вишукувалися довжелезні черги. За цей час його відвідали понад 3 мільйони гостей. Арт-центр провів 68 масштабних виставкових проєктів. Тут були представлені й яскраві, кричущі роботи Дем’єна Герста, і скульптури Джеффа Кунса. 

“Кролик” Джеффа Кунса в PinchukArtCentre, 2010 р.

Нині PinchukArtCentre більшим чином розвиває українську арт-сцену, оскільки за останнє десятиліття, завдяки Future Generation Art Prize та Премію PinchukArtCentr, які організувала інституція, проявилось чимало цікавих та самобутніх митців. До речі, нова виставка номінантів на Премію Future Generation Art Prize 2021 стартує 25 вересня. Тричі PinchukArtCentre організовував Національний павільйон України на Венеційській бієнале та виставки в межах офіційної паралельної програми Бієнале.

Водночас, творча інституція першою почала створювати реєстр українських сучасних художників від початку 80-х років до сьогодні, чим досі в Україні не займалися. Для цього у 2016 році створили Дослідницьку платформу PinchukArtCentre, про яку “Антиквар” писав не так давно. Ресурс взяв на себе завдання розвивати дослідження виставкової діяльності, створення освітніх програм та зберігання й каталогізацію великого масиву матеріалів. Важливим вектором роботи став процес оцифрування особистих архівів митців. Загалом вже було відцифровано 11366 матеріалів, а найбільший онлайн-архів українського сучасного мистецтва, який доступний на сайті PinchukArtCentre, вже налічує профайли 61 українського художника.

Велику увагу команда PinchukArtCentre приділяє освіті та інклюзії, впроваджуючи цілу низку подій освітньої та публічної програм для дітей, підлітків та дорослих. 

Фото: з вільних джерел
Джерело: PinchukArtCentre