Цього тижня Дослідницька платформа Pinchuk Art Centre, метою якої є створення живого архіву українського сучасного мистецтва від початку 80-х років до сьогодення, відзначає п’ятиріччя своєї діяльності.
З самого початку організатори платформи прагли створити уніфіковану базу, яка б стала дослідницьким інструментом мистецьких практик в новітній історії України. Ресурс взяв на себе завдання розвивати дослідження виставкової діяльності, створення освітніх програм та зберігання й каталогізацію великого масиву матеріалів. Вони з’явився завдяки інституційній співпраці й підтримці приватних осіб, які надають особисті архіви та діляться маловідомою інформацією.
Важливим вектором її роботи став процес оцифрування особистих архівів Олександра Соловйова, Костянтина Дорошенка, Валерія Сахарука, Наталії Філоненко, Арсена Савадова, Федора Тетянича, Павла Макова та багатьох інших.
Команда Дослідницької платформи вивчає локальний художній контекст, сприяє професійній дискусії та інвестуванню в національний інтелектуальний продукт. За п’ять років діяльності було опрацьовано 11366 матеріалів та понад 100 годин інтерв’ю зі свідками важливих моментів історії українського сучасного мистецтва. Сьогодні найбільший онлайн-архів українського сучасного мистецтва налічує профайли 61 художника, 2123 задокументовані виставки, 4927 оцифрованих художніх робіт та 1189 архівних документів.
За роки експерти Дослідницької платформи PinchukArtCentre створили чимало пізнавальних відеолекцій про українське сучасне мистецтво та його творців. Зокрема, серед них, «Академія о сьомій», «5 хвилин про мистецтво», «Мистецтво для дітей» (короткі пізнавальні ролики про поняття зі світу мистецтва).
Ще одним важливим напрямком роботи Дослідницької платформи PinchukArtCentre є публікація власних книг, які висвітлюють феномени сучасного українського мистецтва. Наразі в відкритому доступі знаходяться дві опубліковані книги: «Паркомуна. Місце. Спільнота. Явище» (українською та англійською мовами) та «Чому в українському мистецтві є великі художниці» (українською, англійською та польською мовами).
Крім того, у PinchukArtCentre безкоштовно діє бібліотека, присвячена історії та теорії українського й зарубіжного мистецтва XX-XXI століття. Тут можна знайти українські та іноземні видання з теорії, історії й критики сучасного мистецтва, монографії дослідників, каталоги виставок, а також постійно поновлювану збірку української й міжнародної мистецької періодики (Frieze, Artforum, ArtUkraine, ArtNexus, Flash Art, Artreview, Spike, Monopol, НАШ, Галерея, ВОНО, Terra Incognita, 5.6, Критика).
Дослідницька платформа відкрита для партнерства в Україні і поза нею для обміну знаннями й досвідом у царині сучасного українського мистецтва та архівування
Фото та джерело: PinchukArtCentre