У Києво-Печерській Лаврі відновили пам’ятник Костянтину Острозькому

В Успенському соборі Національного заповідника Києво-Печерська Лавра відкрили відновлений надгробний пам’ятник Костянтину Острозькому. Його було втрачено у 1941 році під час руйнування храму, де був і похований князь. Проєкт має міждержавний характер. Роботами опікувались уряди України та Литви, адже ім’я Костянтина Острозького міцно пов’язано з історією обох країн, а також фонд  «Корона князів Острозьких».

Відновлення надгробного пам’ятника Костянтину Острозькому (1460-1530, батько Василя-Костянтина), який майже чотири століття був невід’ємною частиною  інтер’єру Успенського собору, ініціювали в 2014 році. Невдовзі було створено громадський комітет з відтворення надгробка, очолюваний послом Литви в Україні Марюсом Януконісом і громадським діячем Миколою Томенком. Відбулися десятки засідань, на які запрошувалися науковці, архітектори, скульптори, громадські організації з обох країн.

Фото автентичного надгробку

За фотографією та старими малюнками було здійснено аналіз надгробка, внаслідок чого стало зрозуміло, що він упродовж кількох століть зазнав низки втручань. Зокрема, його відновлювали після пожеж, а у XIX столітті з політичних міркувань прибрали з пам’ятника одні атрибути й додали інші. Завдяки копіткій роботі українських і литовських учених вдалося виявити всі історичні нашарування та встановити, які елементи надгробка було втрачено.

Після цього було оголошено конкурс серед скульпторів. З українського боку його виграли Олесь Сидорук і Борис Крилов, з литовського — Арунас Сакалаускас. Вони створили невелику модель пам’ятника (1:15) проєкт був одностайно підтриманий на громадських слуханнях. Згодом було підготовлено історичні довідки й проектну документацію для передачі до Міністерства культури.

Гравюра з кн. Д. Бантиш-Каменського «История Малой России»
Макет надгробка князя Костянтина Острозького у масштабі 1:5

Скульптори кілька разів виїжджали до Польщі, де знайомилися зі схожими пам’ятниками. Зокрема, у Тарнуві збереглися два надгробки, які, ймовірно, були зроблені на замовлення Василя-Костянтина Острозького. Тож князь міг замовити тим самим майстрам і батьківський надгробок. До слова, окрім Костянтина Острозького в Києво-Печерській Лаврі поховано і святого князя Федора Острозького. А Костянтин Іванович був великим ктитором Лаври. Він давав кошти на відновлення Успенського собору після пожежі та зруйнування, а перед смертю заповів святині три села для господарської діяльності.

Спільними зусиллями України та Литви монумент було відновлено до 30-річчя Незалежності України, а також повернуто надгробок на те історичне місце, де він розташовувався від самого початку. Відкривали відновлений пам’ятник міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко разом із Президентом Литви Гітанасом Науседою. До всього, міністр повідомив, що наступним етапом будуть складні реставраційні роботи декорацій самої зали.

Фото: Антиквар / Lithuanian-Polish-Ukrainian Brigade