ARTIST TALK З ОЛЕКСАНДРОМ ДУБОВИКОМ В “МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛІ”

Олександр Дубовик: “Наша зустріч тут, в “Мистецькому Арсеналі”, означає, що ми вже вистояли. Вистояла наша країна і наша культура”.

22 липня в “Мистецькому арсеналі” відбулася розмова з українським художником Олександром Дубовиком. На зустрічі говорили про філософію мистецтва, форми відтворення часу й простору, світосприйняття художника і те, як його внутрішній світ скеровує мистецький процес.

Artist talk з Олександром Дубовиком (22. 07. 2022 р.). Фото: Олександра Котляр

Ігор Оксаментиний, модератор зустрічі, науковий співробітник музейного відділу “Мистецького арсеналу”, без перебільшень назвав постать Олександра Дубовика епохальною і знаковою в українському мистецтві ХХ і ХХІ століть. Його роботи віддзеркалили складні тенденції часу, поєднавши в мистецтві індивідуальний досвід зі світовими традиціями.

Олександр Дубовик визначає напрямок свого мистецтва як “сугестивний реалізм”, що поєднує інтерпретації супрематизму, пізнього кубізму, геометричних абстракцій, а також традиції іконопису й авангарду 1920-х років. У розмові він наголосив, що реалізм у його творчості — це саме бачення світу: “ми всі по-різному бачимо. І це мій видуманий світ”. Із цієї ж причини, на думку художника, не існує “простого” мистецтва, що завжди містить традицію, форма якої є лише вторинною проблемою.

Олександр Дубовик “Гостро заточений ніж” (2011 р.). Полотно, олія
Олександр Дубовик “Апофеоз” (2012 р.). Полотно, олія

Олександр Михайлович також розповів про відхід від соцреалізму у 1960-х років, коли його роботи почали знімати з виставок. Головна проблема соцреалізму, на думку художника, полягала у відсутності голосу людини у цьому мистецтві. Віднайшовши у мистецтві філософію на противагу “соціології соцреалізму”, Олександр Дубовик ідентифікував різні простори — часи й епохи, в яких існує життя, і поєднав їх на полотні. За висловом художника, цей діалог різних світів у картині  якнайкраще надає відповідь на питання, як працює наша уява і співвідноситься з реальністю.

Олександр Дубовик “Розпадання кодів” (2008 р.). Полотно, олія

Роботи Олександра Дубовика можна переглянути в “Мистецькому арсеналі” на виставці “Про наші відчуття” , що триватиме до 21 серпня.