#108: Україна — Литва. Код Незалежності #108

Україна — Литва. Код Незалежності

№ 5-6 (108), 2018 р.

400 грн
в наявності

ЗАМОВИТИ ЖУРНАЛ

Свою «литовську експедицію» журнал «Антиквар» розпочав уже майже п’ять років тому участю у міжнародному пленері у Пажайслісі разом з групою київських митців. Наслідком тих незабутніх вражень став перший тематичний номер нашого видання (№ 12, 2014), присвячений спільному українсько-литовському минулому та сьогоднішній мистецькій співпраці. Відкривав його текст-екскурсія вільнюського історика Донатаса Йокубайтіса, який представив нашим читачам наймолодший національний музей Литовської республіки, розміщений у найдавнішому місці Литви, — Національний музей «Палац великих князів литовських». Музей — як пам’ятник Незалежності! Емоційна сила та логіка цієї ідеї виявилися настільки співзвучними та надихаючими, що саме тоді ми вперше сформулювали стратегічний напрямок своїх культурологічних пошуків: культурно-історичне надбання як Код Незалежності. І саме там, у вільнюському «Палаці великих князів литовських», уперше впритул на мене глянув з портрета великий гетьман литовський Костянтин Іванович Острозький.

Спадщина князів Острозьких як найважливіша складова європейського контексту української історії стала темою нашого партнерського проекту з Києво-Печерським заповідником, Благодійним фондом «Корона князів Острозьких» і «Музеєм Шереметьєвих» рік тому. І ми пишаємось цим виданням (№ 7–8, 2017), у якому, зокрема, історик Олексій Зотиков висловив дорогоцінне та узагальнююче: «Незалежність принесла нам потребу пошуку фундаментальних основ держави — нації. І якщо її дух був знайдений у козацтві, то на роль центру збирання свідомості цілком претендує Острог. І, як коло Алкуїна при Карлі Великому, як Оттонівське Відродження і флорентійські гуманісти, як коло Руставелі при дворі цариці Тамар, — вузьке коло європейськи освічених інтелектуалів при Острозькому „напівдворі“ стало центром нашої спільної національної самосвідомості. У цьому полягає урок усіх, хто у „глибокобарокові“ часи збирав мудреців і давав їм можливість писати та вчити, друкуватися та сперечатися — під острозьким небом».

Отже…

Нинішній етап литовської подорожі «Антиквара» відкриває запрошений редактор номера Марюс Януконіс, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні. А відправною точкою занурення у культурологічні мандри від часів Великого князівства Литовського до святкування 100‑річчя відновлення Незалежності Литви для нас став українсько-литовський творчий проект — монумент «Витязь Свободи», щойно встановлений у Каунасі. І ми вдячні нашим партнерам, які, наслідуючи великі традиції Острозьких, збирають фахівців і надають їм можливість творити й друкуватися!

Ганна Шерман, головний редактор

Матеріали із журналу на сайті: