На розкопках біля Софійського собору знайшли сенсаційні артефакти

Під час досліджень у провалі біля садиби Софійського собору археологи Національного заповідника знайшли підвісну свинцеву печатку для скріплення документів часів Ярослава Мудрого, торговельну пломбу ХV-ХVІ століття та бронзову булавку Х століття.

Ці знахідки є унікальними, повідомляє Укрінформ. За словами старшого наукового співробітника Національного заповідника “Софія Київська” Володимира Савицького, саме булавка – найцікавіша знахідка. Її знайшли у похованні, яке, ймовірно, старше за Софійський собор. Булавка знаходилася біля правого стегна. Археологи припускають, що це була жінка, бо так булавки носили саме жінки.

Щодо підвісної печатки, першим припущенням археологів було те, що вона належала князю Ярославу Мудрому, тому що на її лицевій стороні зображений небесний покровитель князя святий Георгій.

Але при порівнянні з іншими його печатками, які мали характерні написи, археологи засумнівалися у цій версії.

Ми поки що не виявили точних аналогів. На іншій стороні печатка має зображення розквітлого хреста, а це вказує на те, що вона могла належати духовній особі. Ми також знаємо, що святий Георгій був покровителем Юрія Долгорукого, тож це може бути його печатка або когось із його служби. Тому ми поки що вагаємося”, – зазначив Савицький.

Наразі археологи не можуть точніше датувати поховання, тому що поки що виявлено лише його нижню частину, а верхня провалилася глибше.

З архівних даних відомо, що у ХVІІ столітті на місці розкопок був монастирський льох.

Володимир Савицький також поінформував, що всі матеріали та артефакти, отримані під час археологічних досліджень, будуть представлені у рамках VІІІ Судацької міжнародної наукової конференції «Причорномор’я, Крим, Русь в історії та культурі», яка відкрилася 27 вересня у Софії Київській. Потім після більш ретельного дослідження і каталогування ці речі будуть передані до фондів заповідника, який виставлятиме їх у музейній експозиції.

Розкопки ведуться вже три місяці. Археологи планують продовжувати дослідження.