ЯК ПУБЛІЧНЕ МИСТЕЦТВО ДОПОМАГАЄ У ВІЙНІ: ДОСВІД ІРИНИ КАНІЩЕВОЇ

Шепард Фейрі, місцеві художники та кураторка Ірина Каніщева підтримують Україну мистецькою акцією і збором коштів у Гейнсвіллі, Флорида. Силу публічного мистецтва в об’єднанні людей, підвищенні обізнаності і позитивних соціальних змінах ілюструє нещодавно запущений ними документальний фільм.

Принципом ініціаторів проєкту стали слова американської антропологині Маргарет Мід: “Ніколи не сумнівайтеся, що невелика група вдумливих, відданих громадян може змінити світ. Дійсно, це єдине, що коли-небудь було”.

Ірина Каніщева — уродженка Львову, кураторка публічного мистецтва і продюсерка, яка допомагає Україні від самого початку російської агресії. Для того, аби підтримати українських громадян і привернути увагу світової спільноти до війни, у 2016-2017 роках був запущений публічний арт-проєкт “Art United Us” (“Мистецвто нас об’єднує). В рамках проєкту митці створили близько 50 масштабних муралів, серед яких — мурал в Авдіївці, гарячій точці на сході України. Вибрані роботи можна переглянути в архіві Street Art News.

Мурал у м. Авдіївка (Донецька область). За зображенні — Марина Марченко, вчителька української мови в місцевій школі

Із початком повномасштабного російського вторгнення Ірина Каніщева вирішила створити ще один мурал. Разом із платформою публічного мистецтва Monochronicle у Флориді і за підтримки Shepard Fairey Ірина організувала проєкт муралу для збору коштів для України. Дизайн “Make Art Not War” (“Твори мистецтво, а не війну”) був виконаний командою місцевих художників Visionary Fam.

Загалом ініціатива зібрала 3 тис. $. Всі кошти, отримані завдяки проєкту, були надіслані українським воїнам і біженцям напряму, без залучення благодійних фондів. За словами Ірини Каніщевої, створення муралу покликане донести, що “публічне мистецтво може донести повідомлення, зберегти мить в історії, нагадати людям про важливе і, якщо його використовувати мудро, вплинути й мотивувати”.

Також 18 липня 2022 р. Ірина Каніщева представила проєкт “Can Art Help Fight A War” (“Чи може мистецтво допомогти у війні”) на щорічному заході Арабсько-американського національного музею “Concert of Colors Forum on Community, Culture & Race” у Детройті, Мічиган. Вона продовжує закликати всіх небайдужих висвітлюти проблему війни та дезінформації й заохочувати їх виступати проти порушення прав і свобод людини.

Ілюстративні матеріали у статті надані Іриною Каніщевою