ВИВЕСТИ УКРАЇНУ З “КУЛЬТУРНОГО БЛЕКАУТА”: У ПАРИЖІ ВІДБУВСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ УКРАЇНСЬКИХ ТА ФРАНЦУЗЬКИХ ФАХІВЦІВ

13 лютого 2022 року у Національному інституті історії мистецтв (l’INHA) відбулася перша частина проєкту “Ukraine. Out of Blackout” у межах ініціативи “Українська весна” (“Printemps Ukrainien”). Мета проєкту — презентувати українську культурну спадщину, цінні музейні експонати та сучасне мистецтво на відомих майданчиках європейських міст. На круглому столі у Парижі зустрілися українські та французькі фахівці, щоб обговорити, як вивести Україну із “культурного блекаута”, зробити її видимою та впізнаваною у Франції. 

Ініціювання проєкту ще у грудні 2022 року анонсувала перша леді України Олена Зеленська під час свого візиту до Франції. Над ним працюють Український інститут, Міністерство культури та інформаційної політики України та Громадська організація “Музей сучасного мистецтва” / MOCA NGO за підтримки Української Весни. Через твори мистецтва проєкт розповідає про українську історію та відкриває можливість європейським науковцям та глядачам досліджувати українські шедеври.

Олена Зеленська спільно з міністром культури та інформаційної політики Олександром Ткаченком презентували в Парижі проєкт Ukraine. Out of blackout. Джерело: Укрінформ

Українська делегація запропонувала французьким колегам ретроспективну виставку музейних творів українського мистецтва від найдавніших часів до сьогодення під назвою “Брама свободи” (“Gate of Freedom”), яка може стати частиною експозицій європейських художніх музеїв. На сьогодні сім національних музеїв України готові надати експонати зі своїх колекцій.

Круглий стіл складався з двох сесій. Під час першої українські управлінці окреслили контекст та рамку ініціативи. У ньому взяли участь: Катерина Чуєва, заступниця Міністра культури та інформаційної політики України, Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту, Наталя Ткаченко, керівниця проєкту, Володимир Бородянський, бізнесмен, меценат, громадський і культурний діяч та продюсер.

Фото з події надане організатором

Під час другої сесії відбулося знайомство з українськими фахівцями. Провідні кураторки та дослідниці/ки у своїх доповідях презентували визначні явища історії українського мистецтва. Участь у круглому столі взяли: Ольга Балагова, голова ГО Музей сучасного мистецтва, Олександра Шевлюга, дослідниця українського іконопису, Оксана Баршинова, заступниця генерального директора  Національного художнього музею України, Лідія Аполонова, дослідниця сценографії театрального авангарду, Ілля Левченко, випусковий редактор міжнародного рецензованого електронного журналу “Текст і образ: Актуальні проблеми історії мистецтва”, Лізавета Герман та Марія Ланько, співзасновниці галереї сучасного мистецтва “The Naked Room”.

Ольга Балашова, голова ГО Музей сучасного мистецтва й учасниця проєкту, у дописі від 14 лютого відзначила:

На тому етапі гри, де ми знаходимось, ми відмовляємось від звичних ієрархій — вищих та нижчих культур, кращих чи гірших мистецьких шкіл…  Мистецтво, культура, знання — також зброя. І вона може працювати на агрессію та ексансію, як у сусідів, а може на захист. Унікальність української культури полягає ще й у тому, що вона завжди була нашою зброєю, яку ми, втім, використовували виключно для самозахисту”.

Виступ Ольги Балашової на круглому столі в межах ініціативи “Ukraine. Out of Blackout”. Фото надане організатором

Наступний візит команди до Франції відбудеться у другій половині весни 2023 року. На ньому учасники проєкту продовжуватимуть спілкування із французькими колегами, представлять ідеї з подальшими дискусіями та дебатами в мережі музеїв Парижа й надалі розроблятимуть концепцію виставки.