ВИСТАВКА “ЄВРОПЕЙСЬКА УКРАЇНА. ДОБА МАЗЕПИ”

У Скарбниці Національного музею історії України триває виставковий проєкт, мета якого — продемонструвати й обґрунтувати історичну інтегрованість української держави в європейський простір. Експозиція виставки висвітлює культуру, освіту й політичні погляди української еліти козацької доби.

Фото з відкриття виставки “Європейська Україна. Доба Мазепи”

Відкриття події було приурочене до Дня Конституції України: цим організатори виставки намагалися підкресилили тяглість українських державотворчих традицій від доби Гетьманщини до сьогодення й уписати їх у загальноєвропейський контекст. Проєкт актуалізований в умовах протистояння російському вторгненню, яке довгий час відбувається не лише на військовому,  але й  культурному рівні. Цілком відкритим є й політичний посил виставки: прагнення України приєднатися до Європейського Союзу є історично обумовленим.

Гравюра Івана Мигури “Тріумф Мазепи” (1706 р.). Національний заповідник “Києво-Печерська лавра”

Одна з центральних ідей проєкту — ідея цивілізаційного вибору, здійсненого українцями, за який триває боротьба і сьогодні. Історичні паралелі війни Івана Мазепи проти Російської імперії і війни України проти РФ формулюють антитези претензіям останньої щодо “цивілізаторської” ролі на українських замлях, які транслюються, зокрема, у виставці в Москві “Пьотр Велікій. Рождєніє імпєрії”, що триває з червня цього року.

На виставці представлені практики політичної репрезентації козацької еліти, що були наближені саме до європейських взірців. Окрема увага приділена особливостям геополітичного становища Гетьманщини та її вагомій роль у протистоянні тогочасних імперій.

Польське сідло за східним зразком (Річ Посполита, ХVII ст.). Національний музей історії України
Скарб із селя Лелюхівці Полтавської області. Національний музей історії України

Залученість населення Гетьманщини до політичних й культурних процесів у Європі продемонстрована на основі публічно-правових актових джерел: у центрі експозиції — репліки Конституції Пилипа Орлика з російського державного архіву давніх актів та Національного архіву Швеції. Згідно із задумом виставки, правові пам’ятки якнайкраще свідчать про формування європейської ідентичності в українців, що оприявнюється через прийняття демократичних прав і свобод, а також поширення ідеї суспільного договору. Такі інтерпретації слугують додатковим аргументом на користь приналежності українських політичних цінностей до європейських й одночасно проти “чужерідних” московських традицій.

Копія Конституції Пилипа Орлика латиною. Національний музей історії України

Експонати для виставки надали Національний музей історії України, Національний заповідник Києво-Печерська лавра, Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського, Центральний державний історичний архів України, м. Київ.

Виставка діятиме за адресою вул. Лаврська, 9, корпус 12 до 20 березня 2023 року.

Фотографії надані Національним музеєм історії України (МІСТ)