«Море я бачу душею»

В Національному музеї «Київська картинна галерея» відкрилась виставка робіт одного з провідних художників українського образотворчого мистецтва середини та другої половини ХХ століття Віктора Пузиркова «Море я бачу душею». В експозиції представлені твори автора надані різними художніми музеями України з власних зібрань. Реалізовано міжмузейний виставковий проєкт у партнерстві з Національним художнім музеєм України, Херсонським обласним художнім музеєм імені О. Шовкуненка та Національною академією образотворчого мистецтва і архітектури

Віктор Григорович Пузирков (1918-1999) – яскрава постать радянського та українського живопису. Понад півстолітній творчий шлях майстра, представника соцреалізму презентують близько 100 сюжетних полотен, в яких тонко й пронизливо художник поєднав темперамент історичного живописця-баталіста і дивовижний хист чуттєвого мариніста. Морські пейзажі, до жанру якого Віктор Пузирков звернувся у пізній період творчості, є кращими здобутками української мариністики. Також художник створював яскраві натюрморти, які відображають його імпресіоністичні тенденції.

Віктор Пузирков “Сонячний день на причалі”, 1993р. полотно, олія, 50х65см. Національний художній музей України
Віктор Пузирков “Ранок на березі моря”, 1952 р. Полотно, олія. 54,5х74,5 см. Фонд кафедри НАОМА

Окрім морських пейзажів, в експозиції виставки «Море я бачу душею» представлено портрети, робочі етюди та натюрморти автора, які дають уявлення про широкий і різноманітний діапазон творчості В. Пузиркова. Живописні роботи майстра є зразком високої професійної довершеності, своєрідним еталоном для художників, не одне покоління яких вийшло з керованої ним навчально-творчої майстерні в Академії образотворчого мистецтва і архітектури.

Віктор Пузирков “Біля кримських берегів”, 1952 р. Полотно, олія, 170х300. Херсонський художній музей ім. Шовкуненка
Віктор Пузирков “Скелі в морі” 1959 р. Полотно, олія, 100Х139. Харківський художній музей

Народився майбутній Народний художник України та СРСР, лауреат багатьох державних премій, а також академік, Віктор Пузирков 1918 року в Катеринославі (нані – Дніпро). Ще дитиною відчував особливий потяг до моря, його безмежності й створив перші начерки на папері, намагаючись зафіксувати свої емоції. Цей зв’язок з морською стихією визначив напрям в творчості художника на довгі роки. Батьки підтримували захоплення сина. У 18 років Віктор Пузирков вступив до місцевого Дніпропетровського художнього училища, де провчився два роки. У 1936 році він вступив до Київського державного художнього інституту, де його викладачами стали знаменитий Олексій Шовкуненко, Костянтин Єлева, Федір Кричевський, і Сергій Герасимов. Проте, Друга світова війна перервала творчий шлях художника. З перших днів Віктора Пузиркова мобілізували на фронт до кавалерійської дивізії. Художника-солдата важко поранили під Каневом. Після виписки з госпіталю в 1942 році він вирушив до Самарканда, куди  евакували Київський художній інститут. Фронтові малюнки, особисті враження і переживання стали міцною основою для написання численних полотен.

Закінчивши Київський художній інститут у 1946 році, Віктор Пузирков почав брати участь у республіканських, всесоюзних і міжнародних художніх виставках. В 1948 році він починає викладати в рідному інституті, триватиме його педагогічна кар’єра до останніх днів життя, 1999 року.

Серед його найвідоміших робіт: «Нескорені» (1946), «Чорноморці» (1947), «Вистояли» (1963), «Прибій», «Вони воювали за Батьківщину» (1977), «Тиша», «Після шторму », триптих« Леся Українка»(1979), «У рідного порога» (1980), «Попереду світ» (1984), «Сонячний прибій» (1988). Сьогодні твори Віктора Пузиркова представлені в колекціях Національного художнього музею України, Дніпропетровському художньому музеї, Національному музеї українського мистецтва імені Андрія Шептицького (Львів) в безлічі інших музеїв, галерей та приватних колекцій за кордоном.

Фото: Wikipedia

Джерело: Ra Gallery