Автором другого подкасту став історик, фахівець з геральдики та вексилології, співавтор проєкту великого Державного Герба України та куратор виставки «Знак Соборності» Юрій Савчук.
Фахівець оповідає про складну долю перлини виставкового проєкту – альбому «Державні відзнаки України», створеного українським геральдистом Миколою Битинським на замовлення уряду УНР в екзилі у 1939 році.

Слухати подкаст
Доля проєкту «Державні відзнаки України», який у 1939 році створив Микола Битинський на замовлення уряду УНР в екзилі, надзвичайно унікальна. У 1940 році частину малюнків, лише 5 з 18 аркушів, було опубліковано у Празі й створено набір поштівок. Під час Другої світової війни альбом через Німеччину потрапив до США. Сам автор довгі роки не знав, чи вціліли його твори. Після війни, перебуваючи у таборах для інтернованих осіб, з рештками останньої надії Микола Битинський напише до свого товариша Івана Рудичева, який був бібліотекарем Бібліотеки Симона Петлюри в Парижі: «Чи Ви знаєте, чи чули що-небудь про долю моїх творів?».
У США альбом тривалий час зберігав перший голова Наукового товариства імені Шевченка, професор Роман Смаль-Стоцький. Останні десятиліття альбом ескізів зберігається в Українському музеї і бібліотеці у Стенфорді. Надважливо, що нині альбом «Державні відзнаки України» в повному обсязі вперше експонується в Україні, особливо у такий відповідальний момент боротьби за нашу державну і національну незалежність.
Подкаст створено за підтримки Українського культурного фонду.