ВИСТАВКА РОБІТ МАРІЇ ПРИМАЧЕНКО З КОЛЕКЦІЇ ЕДУАРДА ДИМШИЦА

27 липня о 16:00 у Національному музеї Львова імені Андрія Шептицького відкриють виставку “Марія Примаченко. «Дарую Україні!»” До експозиції увійдуть роботи пізнього періоду творчості художниці. Представлені твори належать до колекції київського мистецтвознавця, академіка Едуарда Димшица. 

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу new_image_interview_1800.png
Едуард Димшиц. Фото Михайла Андреєва (2018 р.). Джерело: Your Art

Едуард Димшиц, який збирав роботи мисткині упродовж останніх тридцяти років, відзначає: “Якщо б ми запитали наших сучасників, який художник зараз є уособленням України в образотворчому мистецтві чи загалом у мистецтві, то, я гадаю, почули б ім’я Марії Примаченко”. Її картини, виконані у стилі “наївного” мистецтва, є одними з найбільш впізнаваних і унікальних серед українських народних художників.

Марія Примаченко “Коньок Горбунок увесь світ облітав до тарілок попав” (1990 р.)

Повномасштабне російське вторгнення спровокувало зростання інтересу до творчості Марії Примаченко. У лютому 2022 р. під час Іванківської битви був зруйнований історико-краєзнавчий музей, де зберігалися роботи мисткині. Частину творів врятували місцеві жителі.

На тлі війни творчість Марії Примаченко знову актуалізується й переосмислюється. Зокрема, картина “Атомна війна, будь проклята вона!”, яка по-новому сприймається в умовах зростання загрози ядерної війни та ядерного шантажу з боку Росії. Інша робота художниці, “Квітки виросли коло четвертого енергоблоку”, присвячена трагедії у Чорнобилі, була продана за участю Благодійного Фонду Сергія Притули та аукціонного дому “Дукат” за суму у $500 000 у травні 2022 р. Кошти спрямували на допомогу ЗСУ. 

Марія Примаченко “Атомна війна, будь проклята вона!” (1989 р.)

Виставка робіт худодниці приурочена до Дня української державності, який святкуватиметься цього року вперше. Проєкт триватиме у Національному музеї Львова до 30 жовтня 2022 року.

Розміщені в матеріалі картини Марії Примаченко є частиною колекції Едуарда Димшица.

Марія Примаченко — українська народна художниця, представниця наївного мистецтва, лауреатка Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка.

Едуард Димшиц — український мистецтвознавець, академік Європейської академії наук, мистецтв та літератури, почесний академік Національної академії мистецтв України, куратор приватних колекцій, колекціонер.

Національний музей у Львові імені Андрія Шептицького — науково-художній музей у м. Львів, одна із провідних українськи мистецьких інституцій, що уміщує понад 100000 одиниць збереження й репрезентуює традиції розвитку національної культури України.