В Музеї історії Києва відкриється виставка «Роми – це ми»

24 серпня в Музеї історії Києва відкриють фотовиставку «Роми – це ми», на якій представлять фотографії художника Олексія Зінченка, зроблені в ромському таборі на Закарпатті, а також покажуть експонати з колекції музею.

Виставка є кураторським проектом Костянтина Дорошенко і Катерини Липи. Цієї весни фотоцикл Зінченка демонстрували на міжнародному фестивалі Krakow Photo Fringe у Польщі.

Фиставку позиціонують як гуманістичне протиставлення ситуації з нещодавніми ромськими погромами.

Без Іншого нема Мене, самоідентифікація будується на порівнянні, на зовнішніх координатах та кордонах, на діалозі. Отже, без рома нема українця — так складалася історія етнонаціонального ідентитету. Українська культура, звичаї, казки, повір’я та забобони насичені присутністю ромів – загадковою, іронічною, лячною, романтичною», – говорить Дорошенко.

Як розповідає Катерина Липа, багато ромів прибули до України в середині ХVІІ століття. Тоді тривала визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького, і для обслуговування армій було потрібно багато ковалів. У ремісників-ромів весь реманент був із собою, вони могли кувати коней і лагодити упряж просто на марші. Деякі з ромів, вочевидь, вступали до війська, адже в козацьких реєстрах зустрічаються прізвища Циган, Циганчук, Циганський.

До виставки також увійдуть експонати з колекції Музею історії Києва: фото Марії Заньковецької в костюмі для спектаклю «Циганка Аза», малюнки авангардиста Анатоля Петрицького, графіка та живопис XIX-XX століть.

Крім того, відбудуться лекції з історії та культури ромів, а також творча зустріч з молодими українськими ромами різних професій, які розкажуть про власний досвід життя.

Коли: 24 серпня – 3 вересня

Де: вул. Б. Хмельницького, 7

Подія у FB