Відкриття меморіальної дошки Осипу та Надії Мандельштамам

5 липня в Києві відбудеться відкриття меморіальної дошки поетові Осипу Мандельштаму та його дружині Надії Мандельштам (Хазіній). Ініціатори проекту — Український центр Міжнародного ПЕН-клубу, видавництво «Дух і Літера» та Центр Юдаїки.

З Надією Хазіною, майбутньою дружиною і берегинею поезії, ученицею Олександри Екстер та Михайла Бойчука, Осип Мандельштам познайомився в Києві.

Протягом десятиліття, з 1919 до 1929 року, вони — активні учасники культурного життя тогочасного Києва. Осип Мандельштам очолює поетичну секцію Всеукраїнського літературного комітету, бере участь у поетичних читаннях, відвідує клуби-кафе «ХЛАМ» та «Мистецький льох», співпрацює з кіностудією Всеукраїнського фотокіноуправління. З 1913 року його вірші публікуються в київських часописах. Поет створює яскраві начерки про Київ і театр Леся Курбаса «Березіль». Одним з перших реагує на наслідки насильницької колективізації і штучно створений голод в Україні віршем «Старий Крим», що 1934 року фігуруватиме в його звинувачувальній справі.

1922 року в Києві Осип та Надія реєструють шлюб. Надія записує вірші та прозу, допомагає у видавничих справах, зберігає рукописи, вивчає тексти напам’ять. Згодом складає перший перелік віршів поета, переховує автографи, після першого обшуку й арешту Осипа Мандельштама за підтримки друзів рятує частину рукописів. Намагаючись полегшити долю чоловіка, супроводжує його на заслання у Чердинь і Воронеж. Спроби врятувати поета після останнього арешту 2 травня 1937 року, зокрема заява на ім’я Берія з проханням про перегляд справи, виявляються марними. Осип Мандельштам загинув у пересильному таборі під Владивостоком 27 грудня 1938 року. Протягом життя Надія Мандельштам зберігає поетичний доробок чоловіка.

Автор меморіальної дошки подружжю — скульптор Світлана Карунська.

Дві легкі тіні, які випадково впали на камінь, утворюють певну єдність, що здатна протистояти часові. Дзеркальна поверхня, змінюючись щохвилини, життєствердно відбиває навколишній світ, фіксуючи сакральний момент зустрічі минулого із сучасним, та нагадує про те, що подих кожного, хто живе на землі, вже торкнувся скла вічності.

Відкриття меморіальної дошки Осипу та Надії Мандельштамам у центрі Києва — пам’ятка народженому в Києві коханню, внесок у відновлення культурної пам’яті міста, заповнення лакуни в історичному літописі Києва.

Коли: 5 липня 2018 року о 18:30 

Де: м. Київ, вул. Заньковецької, 3/1