12 грудня після 11-річної реставрації концертом «Бароко крізь часи» відкривається Андріївська церква. Церемонія розпочнеться о 20:00 й пройде в режимі онлайн на Facebook-сторінці Національного заповідника «Софія Київська». У виконанні українського колективу «New Era Orchestra» прозвучать твори Вівальді, Баха, Березовського та Бортнянського. А наступного дня, на Андрія, в храмі відбудеться вперше після реставрації богослужіння.
Комплексна реставрація «перлини бароко» – Андріївської церкви розпочалась у 2009 році. Відновлення умовно поділили на три етапи, а загальний кошторис робіт склав близько 70 мільйонів гривень. Спочатку було відновлено частину східчастого цоколю будинку, який був в майже аварійному стані: пам’ятка ризикувала сповзти в Дніпро, й потерпала від ґрунтових вод, які є спільною проблемою для всіх будівель Андріївського узвозу. Також було укріплено Андріївський пагорб, конструкції споруди церкви та її фундамент. Через 6 років почали відновлювали екстер’єр та інтер’єр церкви. Зокрема, вперше в історії храму відреставрували чавунні сходи середини XIX століття й відкрили для відвідувачів оглядовий майданчик. Первинний вигляд інтер’єрам церкви, зведеної в 1747-1762 роках за проєктом видатного російського архітектора італійського походження Франческо Бартоломео Растреллі, повертали десятки кращих реставратори Києва.
Відновлення інтер’єрів розпочинали з купола, який прикрашено дев’ятьма вмонтованими іконами. Як зізнались спеціалісти журналістам «Вечірнього Києва», цю частину робіт можна вважати однією з найважчих, оскільки, ікони довелось відновлювати фактично «в повітрі». Одночасно реставрували і ліпнину, і живопис. Майстрам довелось працювати повільно, дотримуватись технології та ретельно стежити за температурою і вологістю приміщення. Також найважчою частиною реставрації було відновлення унікального іконостасу. Нині – це єдиний у світі повністю збережений іконостас, створений за проєктом Франческо Растреллі. Він складається з 39 ікон, авторами яких були кращі художники Російської імперії середини XVIII століття, адже, церкву будували як палацовий храм. Загалом інтер’єр храму прикрашають 69 ікон середини XVIII століття.
Більшість образів виймали й реставрували в майстернях Національного заповіднику «Софія Київська». Здивуванням для фахівців стало те, що 13 з 39-ти ікон до реставрації були розміщені не в тому порядку, в якому їх встановлено при будівництві. Про це науковці дізнались, досліджуючи перші фото інтер’єрів храму. Також іконостас доповнили новим хрестом, який, вочевидь, міг зникнути в радянські часи. Водночас стало помітно, що з частини ікон безслідно зникли срібні оклади. Вкрай важливо для майстрів було відтворити автентичний колір стін церкви. Ретельно вишукували первинний шар фарби й понад 30 разів робили так звані «викраси». Зразки надсилали на аналіз в Німеччину, де з допомогою комп’ютера підбирали тони.
Не обійшлось під час реставрації без цікавих знахідок. Під металевим обрамленням престолу церкви, яке було виготовлене у 1899 році, на цегляній основі виявили напис середини XVIII століття. В ньому були зафарбовані 9 з 13 рядків. Зокрема,в написі йшлося про те, що Андріївська церква була освячена 19 серпня 1767 року, а у верхню мармурову дошку були закладені мощі восьми святих.
Після відкриття Андріївська церква працювати як музей, а богослужіння правитиме лише у великі свята. Робити це не регулярній основі неможливо, адже тоді храм доведеться знову реставрувати за кілька років.
Фото: Сторінка «Андріївської церкви» у Facebook |фото вечірнього Києва від @fantakr
Джерело: Вечірній Київ