«Вертеп. Необарокова містерія» в «Українському домі»

З 18 грудня Національний центр «Український дім» запрошує зануритись у самобутню атмосферу традиційного святкування Різдва, втіленого у мистецтві, фольклорі та побуті. Паралельно в центрі діють виставковий проєкт «ДоДому на Різдво» та сучасний музично-театральний перформанс «Вертеп. Необарокова містерія». 

В основі перформансу «Вертеп. Необарокова містерія» лежить історична реконструкція музично-співаної частини найдавнішого із збережених в Україні Галаганівського вертепу та сучасна театральна дія. Проєкт переосмислює бароковий матеріал в контексті актуального українського театру. У перформансі поєднуються  духовна драма і філософські байки, гумор, несподівані провокації й автентична барокова музика.

Вертепне дійство у середині 18 століття створили студенти Києво-Могилянської академії. Відбувалося воно у двоповерховому вертепному будиночку. Тоді дію виконували дерев’яні ляльки. У першій частині відтворювалася відома історія народження Ісуса. До Новонародженого ішли пастушки та три царі,  цар Ірод намагався знищити Сина Божого, наказавши вбити всіх дітей до двох років. За це його самого страчує Смерть та відправляє у пекельний світ.

У другій частині розігрувалися народно-побутові сценки, в яких висміювалися актуальні для того часу теми. Популярними героями цієї дії були Запорожець, Солдат, Пан, Гусар, Баба і Дід, Циган, Корчмар.

У 1770 році бурсаки показали цей вертеп у маєтку заможних представників козацької знаті, що проживала у селі Сокиринці. Родина Галаганів так щедро нагодувала акторів, що ті подарували їм і вертепний будиночок із ляльками, і ноти та тексти всієї вертепної дії. Звідси й назва – Галаганівський, або Сокиринський вертеп.

Режисура: Богдан Поліщук
Сценографія, костюми: Олена Поліщук
Клавесин: Любов Титаренко
Вокал: Руслан Кірш, Олексій Фіщук, Надія Купчинська

Перформанс можна відвідати: . 

Виставковий проєкт «ДоДому на Різдво» презенту сучасність у творах кераміки, малярства, дерев’яній скульптурі та іграшці, різдвяній зірці, ткацьких виробах. Зокрема, представлена творчість Івана Приходька, Марії Примаченко, Володимира Шагали, Неллі Ісупової, Василя Омеляненка, Івана Бобкова, Олександри Прокопенко, Дмитра Молдованова, Альбіни Ялози, Єлизавети Портнової та інших.

Виставковий проєкт можна відвідати з .

*Для відвідування виставки необхідно при собі мати «жовтий» або «зелений» сертифікат вакцинації, або негативний ПЛР-тест, або експрес-тест на COVID-19, чинний 72 години, або документ про одужання.