Мистецький бойкот: “Закохані” Ади Рибачук

Фонд збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельніченка закликає мистецьку спільноту: музеї, галереї, арт-фундації, виставкові центри, колекціонерів та дилерів бойкотувати будь-які дії, пов’язані із демонстрацією чи продажем роботи Ади Рибачук «Закохані». Виявляється, що картина зникла у 2020 році із майстерні Національної спілки художників України і нещодавно була помічена у приватному зібранні.

Роботу  «Закохані» Ада Рибачук створила у 1959 році в селищі Кара, що неподалік Нарьян-Мару (Північ Росії). Близько семи років молоді художники Володимир Мельніченка та Ада Рибачук подорожували й жили на берегах Білого, Баренцева та Карського морів. В 1959 вони передали в дар Нарьян-Мару 118 власних робіт. 

На картині  «Закохані» – двоє закоханих. Зображуючи своїх героїв, Ада посміхалася Володимиру: «Звісно, це ти та я». Вони позували одне одному для цієї роботи, створювали численні ескізи, що збереглися в архіві Мельніченка. З Тундри разом з художниками картина повернулася до Києва і довгі роки зберігалася у майстерні Національної спілки художників України. Аж поки не зникла звідти півтора роки тому. Востаннє, як повідомляє Фонд АРВМ, Володимир Мельніченко бачив її в серпні 2020 року, коли обговорював із колегами перспективи участі твору у виставках.

В. Мельніченко позує для роботи «Закохані»
А. Рибачук позує для роботи «Закохані»
В. Мельніченко оглядає картину “Закохані” в майстерні Національної спілки художників України
Скріншот з fb-сторінки Л. Березницької

Не так давно картина знайшлася в галереї Людмили Березницької. Нові власники стверджували, що це робота Віктора Зарецького. Більше того, на полотні, де 60 років стояло ім’я Ади Рибачук, з’явився підпис Зарецького.

Покладаючись на порядність та корпоративну солідарність колег, Фонд АРВМ звернувся до Євгена Березницького із проханням повернути роботу законному власнику — Володимиру Мельніченку. Проте сам Березницький пояснив, що картина належить не йому, а його діловому партнеру Сергію. Крім того, роботу куплено в якогось художника, який, виявляється, вже помер, за шалені кошти, тому її вартість необхідно компенсувати. 

Команда Фонду АРВМ та особисто Володимир Мельніченко вирішили не брати участі у сумнівних торгах навколо власної роботи. Натомість вони закликають мистецьку спільноту: музеї, галереї, арт-фундації, виставкові центри, колекціонерів та дилерів бойкотувати будь-які дії, пов’язані із демонстрацією чи продажем цієї роботи.

Фото та джерело: АРВМ