«Українці на Монмартрі»: виставка в Музеї української діаспори

У Музеї української діаспори проходить виставка графіки та живопису українських художників-емігрантів XX століття, представників Паризької школи (École de Paris).

У 1920-1930-х роках Париж був центром європейського мистецтва. Сюди приїздили художники з різних країн світу в пошуках творчої самореалізації, тут формувалися нові мистецькі стилі, відбувалися знакові культурні події. В цей час у Парижі утворилася «Українська група» («Un Groupe Ukrainien»), куди входили художники з України. І хоча «Українська група» проіснувала недовго, її учасники залишили яскравий творчий слід у культурно-мистецькому житті Європи першої третини ХХ ст. Вони органічно увійшли до міжнародної спільноти художників, яка пізніше отримала назву «Паризька школа» (École de Paris).

«Прибулі мистці-емігранти часто селилися і працювали на Монпарнасі та Монмартрі з його затишними кав’ярнями, майстернями й студіями, — розповідає Ганна Лексіна, мистецтвознавиця, кураторка виставки. — Саме на Монмартрі, у галереї “Студія 28”, у 1930 році відбулася одна з перших виставок художників “Української групи”».

На виставці представили:

  • пастельні краєвиди Парижа й ранні абстракції Михайла Андрієнка,
  • графічні пейзажі та жанрові сцени з життя Антверпена, Лондона й Парижа Миколи Глущенка,
  • гірські та архітектурні види Крита, Коринфа й Стамбула, які написав  під час подорожей Олекса Грищенко,
  • акварельні пейзажі Парижа й Ніцци Миколи Кричевського, а також його повоєнні графічні рисунки, створені для французького видання повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба»;
  • живописні портрети Василя Хмелюка,
  • роботи 1920-1930-х років Василя Перебийноса,
  • ілюстрації до творів Миколи Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки» — дереворити Софії Левицької.

Змістові акценти виставки — пізні роботи Миколи Глущенка, Миколи Кричевського та Михайла Андрієнка 1950-1960-х років. Це краєвиди Парижа — міста, що об’єднало художників та надихало їх на творчість. Доповнюють виставку архівні фото «Української групи» («Un Groupe Ukrainien»).

У проєкті «Українці на Монмартрі» представлені твори з колекцій Музею української діаспори, Національного художнього музею України та приватних зібрань.

Кураторка проєкту — Ганна Лексіна. Кураторська група проєкту — Оксана Підсуха, Данило Нікітін, Олександра Драч. У межах виставки проходять кураторські екскурсії та лекції

Фото — з Facebook-сторінки Музею української діаспори.

Виставка триватиме до 19 травня 2024 року. Адреса — Київ, вул. Князів Острозьких, 40-б (з 11:00 до 18:00, понеділок та вівторок — вихідні дні).