У Ніцці у храмі святої Жанни д’Арк відкрилась персональна виставка витинанок львівської мисткині Дарії Альошкіної. В її експозиції представлено два проєкти: один присвячений пам’яті Миколи Леонтовича, раніше його експонували в Українському Католицькому Університеті, інший – пам’яті Голодомору.
Ініціатором і організатором виставки Дарії Альошкіної стала Франко-Українська Асоціація на Лазурному Узбережжі AFUCA, реалізували проєкт за підтримки греко-католицької церкви. Художниця надіслала українській громаді у Франції 16 робіт: 9 витинанок по 3,5 метри та 7 – по 2,5 метри. Також є роботи маленького формату.
Доробок Дарії Альошкіної знають та люблять не лише в Україні, але й у Франції, Кореї, Італії, Польщі тощо. Вони прикрашають сучасні інтер’єри громадських закладів, бібліотек, театрів. Художниці вдалося зробити витинанки з паперу модним брендом. Також їх використовують для обкладинок книжок.
Витинанки мисткині вражають красою, гармонією, змістом, майстерністю виконання. Створюючи їх, майстриня використовує українські традиційні символи в поєднанні з власною творчою фантазією. Кожна має особливе значення. Головні образи — це дерево життя, що символізує міцність родини та роду, а також образ жінки-берегині.
Дарія Альошкіна — донька скульпторів-каменотесів Олексія та Людмили Альошкіних, які мешкають на Вінниччині. Вони й навчили доньку цій техніці, яка довгий час була її хобі. Першу освіту за фахом художник-килимар Дарія здобула у Вижницькому прикладному коледжі. Саме ткацтво, килимарство, гобелени, за словами майстрині, навчили її просторовій уяві образів. А сміливості взятися за великий формат додала освіта скульптора-монументаліста, яку вона здобувала вже у Львівській національній академії мистецтв.
З народженням дітей, їх у Дарії – троє, займатись скульптурою ставало дедалі складніше. Витинанка дозволила поєднати творчий запал в домашніх умовах та материнство.
На виготовлення однієї роботи зі стандартним розміром 2,5 та 1,1 метра потрібно три-п’ять днів. Загалом витинанку створюють трьома способами — руками (вириванка), ножицями і ножем. Дарія надає перевагу ножеві. Інколи під час виготовлення однієї роботи мисткиня змінює 5—6 лез. Найрекорднішу у своєму житті витинанку художниця створила для Львівського оперного театру до Дня народження Тараса Шевченка – панно 4 на 2 метри.
У творчому доробку львівської майстрині — два десятки персональних експозицій, три десятки скульптурних симпозіумів на території України та чимало міжнародних виставок.
Фото: сторінка Daria Alyoshkina
Джерело: GALNET / День