У київській галереї стартує виставка, присвячена п’яти сквотам Києва

5 вересня в сквот-галереї «Речовий доказ» (колишній Educatorium) відбудеться відкриття виставки «Temporary Autonomous Zone: сквоти Києва», яка розповість про феномен київського арт-сквотингу.

Виставка «Temporary Autonomous Zone» є першою спробою цілісного осмислення київської арт-сквотерської культури, неочевидних взаємовпливів та  загальних смислових контурів цього феномену.

Останнім часом явище українських неформальних мистецьких спільнот привертає все більшу увагу культурологів і мистецтвознавців, про що свідчить низка виставкових проектів і публікацій, які висвітлюють історії окремих громад, зокрема арт-сквотів. Історія світового арт-сквотингу нараховує близько чотирьох десятиліть. На Заході сквотування нерідко поставало певним політичним актом: мистецтво та спротив тут ішли пліч-о-пліч. Сквоти виконували найрізноманітніші соціальні функції — від ночівлі до музею.

Перші українські сквоти з’явилися у пострадянський період. Тоді вони були свого роду притулками для молоді, яка втомилася від комунального побуту, ідеологічного пресингу й тотального контролю. Це були добровільні об’єднання людей з іншою, нерадянською оптикою, які певним чином визначили культурний ландшафт епохи.

У залах «Речового доказу» глядач ознайомиться з п’ятьма київськими сквотами: «Паркомуна» (1990–1994), «Сквот на Олегівській» (1990–2006), «БЖ-АРТ» (1994–1999), «Хаятт» (2012–2016) та «Садік» (2014 і донині).

Відкриття виставки розпочнеться о 19:00.

Коли: 5 – 19 вересня 2018 року

Де: вул. Рейтарська, 8Б

Подія у FB

_________________________________________________________________________________________________________________

Сквот-галерея «Речовий доказ» (вул. Рейтарська, 8б) виникла після закриття арт-центру Educatorium. У липні адміністрація Educatorium заявила, що новий власник орендованої будівлі у кілька разів підняв вартість оренди. За даними проекту “Наші гроші”, будівлею володіє фірма «Георгієвський резиденс», що належить Олександру Глімбовському, тестю екс-голови ДФС Романа Насірова, та сестрі народного депутата Олеся Довгого Оксані Гуляєвій.

Торік прокуратура Києва постановила, що будівлю придбали за безцінок. Будівлю на Рейтарській, 8Б арештували як незаконно відчужену і визнали речовим доказом. Саме тому митці та активісти назвали новий простір «Речовий доказ».