У Києві проходить виставка “Відбудова Хрещатика: конкурс та проектування”

У виставкових залах «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська» проходить масштабна виставка, присвячена повоєнній відбудові головної вулиці Києва. Виставка триватиме до 31 березня 2019 року.

Хрещатик і альтернативні хрещатики

У Національному заповіднику “Софія Київська” проходить виставка “Відбудова Хрещатика: конкурс та проектування”. Не лякайтесь: цього разу йдеться не про чергові витівки київських девелоперів, а про відбудову головної вулиці столиці після закінчення Другої світової війни.

Конкурс на проектування нового Хрещатика було оголошено 22 червня 1944, в річницю порушення Німеччиною Пакту Молотова-Рібентропа і нападу на СРСР. Фактично він складався з двох конкурсів – відкритого і закритого. У відкритому могли взяти участь всі бажаючі, до закритого були залучені провідні архітектори Києва, Москви та Ленінграда.

Хрещатик та Пантеон. Перспектива. Проект О. Тація та М. Іванченка. 1944. Збірка НЗ “Софія Київська”

Усі подані на конкурс проекти були представлені на виставці у Музеї російського мистецтва. Перша премія на відкритому конкурсі була присуджена проекту під гаслом “Золота зірка”. Проте для подальшого доопрацювання були обрані пропозиції відомих архітекторів Олександра Власова (на той момент головного архітектора Києва) та Олекси Тація. Це був свого роду другий тур конкурсу. Роботи учасників цього міні-конкурсу експонувались у приміщенні Театрального інституту, і за його підсумками проектування забудови Хрещатика, зрештою, було доручено Власову, який запросив до співпраці А. Добровольського, Б. Приймака та ін.

На виставці у “Хлібні” вперше зібрані разом презентаційні матеріали двох конкурсних етапів та післяконкурсного проектування кількох знакових хрещатицьких будинків. Звісно, представлене те, що вціліло і що вдалось виявити організаторам у музейних та приватних колекціях Києва. Це 16 з 22 поданих проектів першого туру (кожен з них репрезентований двома-трьома аркушами в середньому), півтора десятка робіт другого туру та кілька реалізованих проектів. Цікаво, що конкурсні роботи московських архітекторів Гольца, Паруснікова і Соболєва збереглися тільки в колекції родини Олекси Тація.

О. Власов. Проект забудови Хрещатика. 1946. Збірка НЗ “Софія Київська”

Яким же постає цей ретро-альтернативний Хрещатик? Відзначимо кілька рішень, незвичних для нинішніх киян. Міська рада мала б розташовуватись на майдані Незалежності, споруда театрально-концертного призначення — на розі Прорізної і Хрещатика; на пагорбі за Філамонією мали б збудувати пантеон – меморіал героям війни 1941-45 років, на місці нинішнього Українського дому – висотний готель. Крім того, на Хрещатику, поруч з нинішнім Головпоштамтом, планували поставити віадук для шляхопроводу, що мав з’єднати старокиївську і печерські частини міста.

Що ж до стилістики цієї “паперової” архітектури, то усі проекти виконувались переважно у класичних формах з використанням окремих елементів і прийомів українського бароко, іспанського “платереско” та ін.

Наскільки теперішній Хрещатик схожий на той, яким хотіли бачити його архітектори далеких 1940-х, кияни зможуть перевірити самі, оглянувши виставку, котра експонуватиметься до кінця березня 2019 року.

Текст: Віктор Хмельницький

Щоб потрапити на виставку, потрібно придбати у касах Національного заповідника «Софія Київська» вхідний квиток на територію Софійського музею (20 грн — дорослі, 10 грн — студенти, школярі, пенсіонери) та до виставкових залів «Хлібні» (40 грн — дорослі, 15 грн — студенти, школярі, пенсіонери).

Коли: 15 листопада 2018р. – 31 березня 2019р.

Де: м. Київ, вул. Володимирська, 24

ПОДІЯ У FB

Хрещатик та Пантеон. Перспектива. Проект О. Тація та М. Іванченка. 1944. Збірка НЗ “Софія Київська”

Житловий будинок на ділянці Хрещатик №9. Архітектори Л. Каток, В. Гопкало, А. Лобода. 1952. Зараз будинок по вул. Заньковецької, 8. Збірка НЗ “Софія Київська”