В Україні запрацював перший Цифровий театральний архів

Національна спілка театральних діячів України відкрила вільний доступ до першого Цифрового театрального архіву. Реалізуватиметься проєкт, підтриманий Українським культурним фондом, у декілька етапів. У підсумку Архів має стати віртуальною енциклопедією театру й повно відображати дійсність сценічного мистецтва України.

Платформа вже розпочала збір, зберігання та обробку інформацію про театри України та їхні вистави, акторів і режисерів, а також інших фахівців, які задіяні у вітчизняному театральному процесі. На сайті Цифрового театрального архіву вже можна знайти інформацію про 113 театрів, 353 вистави та 1616 персоналій. Щодня їхня кількість зростатиме, до кінця 2020 року планується опрацювати усю отриману інформацію про постановки театрів з 2015 до 2019 роки.

Поки ресурс діятиме лише як база відкритих даних, але, не виключено, що у майбутньому його фонд поповниться відеозаписами вистав, якщо вони не суперечать авторським правам. Паралельно НСТДУ запустили й «Бібліотеку української драматургії», яка має об’єднати на одному ресурсі драматургічні твори українських авторів та переклади українською з інших мов.

Фіксація театрального процесу, на переконання ініціаторів проєкту, є не менш важливою, ніж постановка вистав. У багатьох країнах процес діджиталізованого архівування сценічного мистецтва триває вже давно. Створення єдиної театральної бази даних важливе для повноцінного розуміння всіх процесів, які відбуваються в театральній галузі, місця і ролі театру в загальнонаціональному культурному контексті.

Нині інформація про те, скільки прем’єр випускається щороку конкретним театром, режисером чи за твором певного автора, як правило, представлена лише локально сайтами самих театрів. До того ж поширеною є практика попроєктної співпраці режисерів з різними театрами, та й актори нерідко можуть змінювати театри, відтак втрачати репертуарний лист попередніх робіт. Завдяки єдиній базі даних розширюється глядацька аудиторія, стираються кордони й відстані.

Тим паче, що в історії українського театру вже не раз зникали матеріальні свідчення про вистави (афіші, програми, ескізи декорацій тощо), які свого часу вважалися знаковими, – зауважує куратор проєкту, театрознавець й доктор мистецтвознавства Ганна Веселовська.

«У нашій скорегованій кимось історії вже не раз відзначалися недостовірні театральні ювілеї, а провідні майстри сцени залишалися без гідного вшанування. І сьогодні, коли, здається, про все можна дізнатися з мережі, як виявилося, українському театру знову не пощастило: суцільна плутанина із датами прем’єр, авторами спектаклів, зіграними акторами ролями», — наголосила Ганна Веселовська.

Тож НСТДУ запрошує театральних діячів долучитися до формування архіву. Для цього потрібно:

  1. Завантажити розроблені НСТДУ форми для опитування анкета для театрута анкета для вистави.
  2. Надати інформацію згідно питальнику про ваш театр та вистави театру за період 2015-2019 рр..
  3. Підготувати додаткову інформацію (фото, рецензії про вистави, макети афіш та програмок тощо).
  4. Надіслати заповнені анкети на пошту theatrearchiv@gmail.com.

Джерело: Національна спілка театральних діячів України