У Національному заповіднику «Софія Київська» презентували подаровані три мозаїки, обрамлені майстерним різьбленим кіотом, виконаним за автентичними зразками ХІХ століття. Образи присвячено жінкам династичної історії Русі-України. Захід є частиною дослідницького меценатського проєкту «Три покоління благовірності».
Мозаїчні портрети присвячені жінкам династичної історії Русі-України: Інгігерді — дружині великого князя київського Ярослава Мудрого, Анні — князівні київській, дочці Ярослава та Інгігерди й Едігні — дочці королеви Франції Анни Ярославни та її чоловіка, короля Франції Генріха I.
Мозаїки виготовили Олексій Лобода і Захар Лукаш зі студії «Вітражі Пивоварова», а кіот — відомий український майстер Олександр Закусило. Мозаїчний портрет Анни Ярославни створений за мотивами літографії французького майстра ХІХ ст. Франсуа Серафіна Дельпеша, а мозаїчні портрети Інгігерди та Едігни — за роботами сучасного українського художника Артура Орльонова.
Перша заступниця голови місії Швеції в Україні — Катя Салсбек, що була присутня на урочистостях, зауважила, що «ці три покоління жінок здійснили вагомий внесок у зміцнення зв’язків між Швецією, Україною та Францією, а також іншими європейськими державами». Та висловила сподівання на те, що дослідження Національного заповідника проллють світло на маловідомі сторінки біографії цих видатних жінок та спростують деякі міфи про них.
Кіот та мозаїки постійно експонуватимуться у соборі, у виставковій залі другого поверху, присвяченій сучасному мистецтву.
Фото: Фото: НЗ «Софія Київська»