До 20 лютого у залах “Хлібні” Національного заповідника “Софія Київська” тривають виставкові проєкти Олександри Федорук: серії графічних жіночих портретів “Тіні предків”, створених у самобутній авторській техніці, а також фотопроєкт “Я буду”, присвячений захисту національних архітектурних пам’яток України.
Над серією робіт “Тіні предків” художниця Олександра Федорук почала працювати у 2014 році. Відтоді її твори вже встигли побачити відвідувачі виставок в кількох регіонах нашої держави. Цього разу в “Хлібні” мисткиня представила 28 збірних жіночих образів. Загалом, на думку Олександри, образ жінки – якнайкраще передає духовну сутність України, тож возвеличення її ролі у мистецтві є ключовим у творчості авторки. У портретах широко зашифрована сакральна символіка давніх вірувань. Зокрема, дерева, що уособлюють макрокосм світобудови, птахи і квіти.
Художниця, зізналася, що у роботі над серією багато експериментувала з матеріалами, поєднувала олівець, грифель, олійні та анілінові фарби, різні види темпери, акрил, акварель, гуаш, туш, золото та срібло на папері, картоні, або на полотні. Урізноманітнити спеціальні техніки, допомогли фах і досвід реставрування творів мистецтва. Олександра Федорук закінчила Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури за спеціальністю «реставратор живопису», шість років займалася розписами інтер’єрів та фасадів храмів у Києві та Переяславі, нині працює реставратором монументального живопису в “Софії Київській”.
“Під час навчання ми приділяли багато уваги різним наукам, зокрема, копіюванню, вивченню найрізноманітніших технік і матеріалів. Як реставратор я постійно застосовую ці знання на практиці і поступово це почало втілюватися у моєму авторському прояві. Робота над серією “Тіні предків” стала справжньою свободою в пошуках і експериментах. Раніше я працювала з іншими матеріалами. До слова, техніки намагаюся поєднувати таким чином, щоб у майбутньому не було проблем зі збереженням картини. Я довго продумую композицію, але передбачити весь процес створення неможливо. Маю ідею, все решта народжується у процесі роботи. Ці образи наче самостійно витинаються. Час створення однієї картини займає від місяця до року”, – пояснила художниця.
Серія “Я буду” налічує 25 фотографій, що є художньою інтерпретацією роздумів про культурну пам’ять. Світлини, на яких зображено творі із серії “Тіні предків”, зроблені у восьми напівзруйнованих пам’ятках архітектури п’яти областей України.
Триватимуть виставкові проєкти до 20 лютого в залах “Хлібні” Національного заповідника “Софія Київська”.