Доступне мистецтво у Музеї Ханенків: тактильні копії експонатів та інші засоби

Український культурний фонд та Zagoriy Foundation підтримали проєкт Музею Ханенків, що зробить доступнішою для незрячих та слабозорих людей експозицію музею – одну з найцінніших в Україні колекцію західного мистецтва.

Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків відомий своїм неперевершеним зібранням предметів мистецтва Європи, Азії та Давнього світу. Його фонди нині налічують понад 25 000 предметів, близько 1000 обраних артефактів експонується постійно, решту експонатів можна побачити лише на тимчасових виставках. Але чимало з цих шедеврів досі залишалися недоступними для великої групи людей з інвалідністю, хоча в музеї вже запроваджували аудіогіди та робили спроби зробити колекцію доступнішою. Та фахівці інституції бажають, аби своє враження про твір мистецтва глядачі з особливими потребами сприймали не за чужими описами, а на власний дотик.

Але торкатися експонатів кожному не можна, навіть у спеціальних рукавичках. Тому для тактильного ознайомлення музей  вирішив відтворювати їхні 3D-копії виліплені з глини. Провідна наукова співробітниця музею Катерина Гоцало в ефірі Суспільного радіо пояснила, що глину обрали через її тактильну привабливість і тому, що вона максимально наближена до оригінального  матеріалу предмету, який відтворюється. Така тактильна копія майже нічим не відрізняється від самого твору, і головне — її можна торкатися руками.

Перша тактильна копія музейного предмета – кам’яного барельєфа XV сторіччя з портретом дівчини вже виготовлена гончарною студією “Sahno Art”. Також у музеї вже присутні таблички зі шрифтом Брайля та записуються аудіогіди. Загалом, в рамках програми буде виготовлено тактильні копії шедеврів азійського мистецтва та супровідні інформаційні таблички до них, переносні тактильні копії експонатів для освітніх заходів для незрячих та слабозорих людей, мнемосхеми приміщень музею та підставки для їхнього розміщення. Всі предмети буде розроблено згідно зі стандартами Універсального Дизайну.

Розробкою займатимуться ПОГ “Ресурсний центр “Безбар’єрна Україна” та Олексій Нашивочников. Виготовлятиме 3D-копії й надалі гончарна студія “Sahno Art”. Проєкт впроваджується за фінансової підтримки Zagoriy Foundation та Українського культурного фонду.