СУЧАСНЕ УКРАЇНСЬКЕ МИСТЕЦТВО У КОЛЕКЦІЇ ЦЕНТРУ ПОМПІДУ

Наступного року в паризькому Центрі сучасного мистецтва Жоржа Помпіду відбудеться масштабна виставка сучасного українського мистецтва. До колекції центру у подарунок передали понад 130 робіт українських митців. Більшим чином це підбірки фотографій, що представляють зріз Харківської школи фотографії 1970-х – 2010-х років, подаровані Колекцією Бориса та Тетяни Гриньових, Музеєм Харківської школи фотографії, а також сучасний живопис та графіка з інших приватних збірок.

Вагомий внесок у включення робіт до колекції Центру Помпіду здійснили Український клуб колекціонерів сучасного мистецтва та Колекція Гриньових (Grynyov Art Collection). Перемовини велись упродовж двох років. Експертна комісія Центру приїздила до України, аби подивитись роботи. До акції передачі робіт також долучились колекціонери та культурні діячі Тетяна та Євгеній Павлови, Зенко Автаназів, Леонід Комський, Семен Кантор, Юрій Когутяк, Андрій Адамовський, Вадим Мороховський, Євгеній Деменюк, Тетяна Осадча, Володимир Шпільфогель.

Олег Мальований, «Ігор, який показує Олегу, як правильно відкорковувати пляшку», 1992, срібно-желатиновий друк
Група «Шило» (Владислав Краснощок, Сергій Лебединський, Вадим Трикоз), з серії Закінчена дисертація, 2012, змішана техніка, колаж

Нині Центру Жоржа Помпіду в Парижі є однією з найавторитетніших міжнародних інституцій, що вивчає та популяризує сучасні арт-практики. Тож на переконання організаторів, в ситуації, коли сучасне українське мистецтво існує в умовах достатньо несистемної державної підтримки, таке визнання з боку міжнародних фахівців не лише стане позитивним прецедентом української культурної дипломатії, але й сприятиме подальшому формування виваженої внутрішньої культурної політики. Адже істотна частина доробку сучасних українських художників та пострадянської фотографії ще залишається неохопленою, поза великими виставковими, музейницькими та дослідницькими проєктами.

Відтак, серед іншого, до постійної колекції Центру Помпіду увійшли роботи таких харківських фотографів, як Віктор та Сергій Кочетови, Олег Мальований, Євгеній Павлов, Роман Пятковка, Юрій Рупін, Сергій Солонський, Олександр Супрун та група «Шило» (Сергій Лебединський, Владислав Краснощок, Вадим Трикоз), а також херсонського художника Станіслава Волязловського.

Олег Соколов «Как есть»

Також частиною колекції в Парижі стануть роботи одеських художників. Одеські колекціонери Вадим Мороховський, Володимир і Тетяна Осадча, Євген Деменок передали в дар знакові твори Олега Соколова, Сергія Ануфрієва, Олександра Ройтбурда, Володимира Наумця, Леоніда Войцехова, Віктора Ратушного та Олександра Шевчука.

Фото та джерело: MOKSOP | Grynyov Art Collection | МІТЄЦ