8-9 червня в Шотландії відбудеться щорічний благодійний марш-кидок ABF Cateran Yomp. Влаштовує подію американська благодійна організація «The Allied Forces Foundation». Українські військові на протезах візьмуть участь у цьому заході. Українські митці відгукнулись проєктом на їхню підтримку.
Про українських учасників
У марш-кидку візьме участь українська команда «Iron Warriors» («Залізні воїни»), до складу якої увійшли військові на протезах та легкопоранені військові. Їхня мета — зібрати кошти на оплату спортивних протезів для своїх побратимів, допомогти їм швидше та легше повернутися до активного життя.
Очолює українську команду Вадим Свириденко — військовий фельдшер, сержант Збройних сил України, учасник російсько-української війни, радник-уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій, людина з 4-ма протезами.
У 2015 році в бою під Дебальцевим Вадим Свириденко зазнав осколкових поранень, отримав важку контузію. На 20-градусному морозі три дні переховувався без харчування. Троє його побратимів, поранені, замерзли. Згодом потрапив у полон. У Донецьку йому надали першу медичну допомогу. Українській стороні Вадима передали з обмороженнями 4-го ступеня і сепсисом. Був прооперований, втратив кисті рук та стопи ніг. Навчився ходити на протезах та користуватися штучними руками, котрі йому виробили у США. Після 8-ми місяців лікування у США перебував у львівському військовому госпіталі на реабілітації, після відновлення почав займатися спортом, бігає, піднімає штангу.
«Коли лежиш горизонтально, а потім починаєш робити перші кроки вертикально — то з кожним наступним разом хочеться потихеньку бігти. Адреналін б’є фонтаном, це дуже велика мотивація. Найбільш незабутній марафон — перший, який мені вдалось пробігти. Тоді до мене прийшло усвідомлення, що від мого результату залежить стимул й мотивація інших. Поки бігаю я — за мною будуть бігти інші. Так і сталося. Я дуже радий, що можу сьогодні допомагати на рівні держави. Продовжую займатися вдома, вивчаю нові можливості свого організму. Адже реабілітація — це теж дослідження себе та свого тіла» — розповів Вадим Свириденко в інтервʼю виданню Sestry.
Володимир Нечипорук, співпродюсер проєкту «Iron Warriors», каже: «Ми з Вадимом визначили благодійну мету збору — комплектуючі для спортивного протезування. Вони дозволяють нашим військовим як повернутися на службу, так і повноцінно соціалізуватися у цивільному житті».
Про мистецьку частину проєкту
Участь команди «Iron Warriors» у марш-кидку підтримали українські митці. Вони розробили ескізи зображень, наліпки з якими учасники команди можуть розмістити на куксоприймачах своїх протезів. До ініціативи долучились художниці та художники різних поколінь та з різних регіонів України: Акеліна, Олександр Богомаз, Катерина Бондарець, Сергій Захаров, Сергій Майдуков, Софія Мартинюк, Віктор Покиданець, Олексій Сай та Рустем Скибін.
5 червня їхні роботи та надруковані за ними наліпки представили під час проводів команди до Шотландії в лаунжі Центрального залізничного вокзалу в Києві. Після повернення команди «Iron Warriors» на батьківщину відбудеться більш тривала виставка ескізів.
Куратор мистецької складової «Iron Warriors» Костянтин Дорошенко розповідає: «Кожен ескіз — це не просто емблема, він має свою концепцію. Це знак поваги і вдячності захисникам нашої країни. Також це висловлювання про субʼєктність та гідність — держави, людини, культури. Україна промовляє до світу своєю боротьбою і своїм мистецтвом. Тому ми пропонуємо кожному воїну обирати зображення, які їм особисто найбільше відгукуються, щоб поєднати їх зі своїм образом. Підсилити власний посил до світу».
Форму для команди «Iron Warriors» розробив український бренд Finch, заснований дизайнерами Катериною Бяковою та Максимом Голубом у 2013 році. Finch — резидент Ukrainian Fashion Week, колекції бренду виставляли у Мілані, Берліні, Парижі, Брюсселі. Сьогодні Finch працює як дизайн-бюро. Катерина Бякова зазначає: «Нашим завданням було розробити класичну, зручну і водночас помітну форму для команди ветеранів. Усі предмети мерчу, окрім кепок, ми зробили на основі найпопулярніших моделей одягу Finch».
Концепції мистецьких робіт
Акеліна «Ті, що відроджуються з попелу»
Робота натхненна тяглістю української історії спротиву та хоробрості. Як і століття тому, захисники та захисниці борються за наше існування як суверенної держави. Попри те, що ці прагнення завжди намагалися придушити, нікому це не вдається: воля до свободи завжди, ніби фенікс, перероджується з попелу. Це саме можна сказати і про незламний дух ветеранів, які наново вчаться жити. Їх намагалися знищити, а вони знаходять нові сили, надихаючи інших.
В центрі уваги — круг в кольорах Збройних Сил. Руки є символом нашої підтримки захисників та ролі народу в цій боротьбі. Бо щоразу визвольний рух в нашій історії існував завдяки народній підтримці. Також ці руки — знак вдячності та підтримки від суспільства і символ того, що наша історія в наших руках.
Олександр Богомаз «Сад – Ліс»
Сад — символ України та українців. Куди б не закинула нас доля, ми всюди культивуємо сади, піднімаємо господарство, розбудовуємо ошатне життя. І попри всі випробування — поневолення, голодомори, війни — відроджуємо свій сад на рідній землі. І відроджуємося самі, як у природі відроджуються ліси. Ліс — це сад, який посадив Бог, первинний, природній.
Катерина Бондарець «Насіння»
Ця робота виконана у техніці колажу і несе в собі сенс відродження та регенерації України. Кожну вирву ми перетворимо на лунку, з якої проросте нове життя. Зображення насіння і вирви від снаряду відображає силу відновлення попри найгірші умови. Насіння — це потенціал, можливість росту та гідне майбутнє, яке виборюють захисники України для своєї батьківщини та для людства.
Сергій Захаров «Мир — це перемога»
Україна є частиною європейського цивілізаційного простору. Єдиний шанс його відстояти та зберегти — це впоратись із намаганням агресора знищити нас. Перемогти воєнним і дипломатичним шляхом за допомогою світу, який вважає себе демократичним.
Будь-яке відстороненне декларування «за мир», яке не бере на себе дієвої відповідальності за цінності та свободи, не бере участі у підтримці України в її протистоянні неоімперській диктатурі, не тільки імпотентне у самій своїй суті, але й небезпечне.
Сергій Майдуков «Тимчасовість»
Ця робота — емоція. Вона передає стан країни, яка змушена протистояти вбивчій військовій силі ворога, будувати блокпости та лінії оборони. Темний час випробування та втрат, що потребує зосередженості. Але темрява тимчасова, ми наближаємо наш світанок. Українське сонце встає.
Софія Мартинюк «Iron Warriors»
Центральним елементом зображення є тризуб, який символізує українську незалежність, суверенітет та спадщину. Тризуб складається з механічних деталей. Це образ сучасних технологій, інженерії та інновацій. Це також натяк на силу та витривалість українських захисників, чиї воля до життя та перемоги долають випробування поранень.
Робота виконана із застосуванням сучасних технологій, а саме штучного інтелекту, технік колажу та digital art. Поєднання традиційних символів із сучасними технологіями відображає зв’язок між минулим і майбутнім, між історією та прогресом. Робота в цілому є образом України, яка міцно стоїть на своїй історії, але водночас рухається вперед. Вона передає ідею, що українські захисники, як і вся країна, мають незламний дух і здатність адаптуватися та відновлюватися.
Віктор Покиданець «Самсон»
Робота зображує у кольорах національного прапора України скульптуру Самсона, що роздирає пащу леву (фонтан, який знаходиться на Подолі у Києві).
Герой біблійної Книги Суддів Самсон -— захисник Ізраїлю, який мав надзвичайну силу. Він перемагав диких звірів та ворогів свого народу. Підступна філістимлянка Даліла позбавила його волосся, яке зберігало цю силу. Самсона схопили вороги й осліпили. Але він не втратив віри, і за це Бог повернув йому могутність, дав зруйнувати філістимлянський храм, поховавши під ним численних ворогів.
Фонтан із Самсоном з’явився у Києві у XVIII столітті, Іван Нечуй-Левицький згадує його у «Кайдашевій сім’ї». А образ героя є символом стійкості, відданості та перемоги попри зради і рани.
Олексій Сай «Головна дорога»
Дорожній знак «Головна дорога», виконаний у кольорах національного прапору України, символізує значення боротьби нашої країни та її захисників у війні, в якій вирішується доля світової демократії. Розуміння цього, вчасна допомога союзників та солідарність громадян України мають бути в центрі уваги на небезпечному віражі історичного руху.
Рустем Скибін «Побратими»
Стилізований текстильний орнамент з двома головними елементами. «Кипарис» символізує кримськотатарський та український народи, об’єднані спільними людськими цінностями: прагненням до свободи, правди та творення. Цей орнамент уособлює міцність і стійкість обох народів у боротьбі за свої права та ідеали. Кипарис у даному контексті також є образом воїна, який завжди готовий підтримати побратима, незалежно від труднощів та небезпек.
Палітра витримана в національних кольорах України, що підкреслює глибоке коріння та багатовікову історію, наповнену величними подіями та досягненнями. Орнамент відображає дух нації, її прагнення до гармонії та процвітання, зберігаючи при цьому традиції та культурні надбання.
Про марш-кидок ABF Cateran Yomp
ABF Cateran Yomp — щорічний марш-кидок, що відбувається у Пертширі, Шотландія. Він зосереджує увагу на відновленні та реабілітації поранених, хворих і постраждалих ветеранів з країн-союзників.
Yomp — британський термін, що означає похід на далеку дистанцію з повним спорядженням. Це змагання на витривалість, яке змушує учасників подолати 22, 36,5 або 54 милі по суворій місцевості лише за 24 години. Участь у ABF Cateran Yomp повертає впевненість у собі та підвищує мотивацію до відновлення та реабілітації. Гуртування поранених ветеранів з Австралії, Канади, Данії, Франції, Грузії, Німеччини, Італії, Литви, Норвегії, Польщі, Іспанії, України, Великої Британії та Сполучених Штатів під час марш-кидка — це також позитивні емоції та взаємна підтримка, можливість поділитися історіями та порадами.
Для учасників з протезами передбачна участь у ABF Cateran Yomp на 35 км. Для легкопоранених — на 85 км. Мета українських військових — не перемога на дистанції, а солідарність та допомога своїм побратимам у збереженні та відновленні фізичного та морального здоров’я.