«Слов’янська епопея» Альфонса Мухи нарешті отримала постійний будинок

Монументальна серія з 20 полотен «Слов’янська епопея» чеського художника Альфонса Мухи нарешті отримає постійний будинок. Після 90 років невизначеності й тимчасових сховищ вирішено, що твори експонуватиметься в будинку в кварталі історичного центру Праги Саварин, який реконструюють за проєктом відомого британського архітектора Томаса Гетервіка. Завершитись будівельні роботи мають до 2026 року.

Виділення приміщення для слов’янського циклу Альфонса Мухи може нарешті покласти край тривалому конфлікту між міською владою та спадкоємцями художника, які взимку 2020 року відсудили колекцію у міста. Як відомо, у своєму заповіті митець вказав, що дарує Празі алегоричний цикл із зображенням слов’янських міфів за умови, якщо місто побудує для нього виставковий простір. Власником полотен чеська столиця стала в 1928 році, втім заповіт художника досі не було виконано.

Проєкт реконструкції кварталу Savarin в Празі
Проєкт реконструкції кварталу Savarin в Празі

«Ми готові покрити всі витрати, пов’язані з будівництвом виставкового простору й з встановленням необхідного для експонування творів обладнання», – заявив директор компанії Crestyl Group, яка проводить реконструкцію,  Саймон Джонсон.

FMCR20 Part of the of the exhibition of the “Slav Epic” (“Slovanska Epopej”), of Alphonse Mucha in Veletrzni Palac, Prague, Czech Rep.

В результаті має з’явиться унікальний музей міжнародного значення, в якому експонуватиметься єдиний твір – «Слов’янська епопея». На новому майданчику розташуються 20 полотен загальна площа яких складає близько 48 квадратних метрів. Свій цикл Альфонс Муха писав упродовж 18 років (1910-1928). Це картини розміром 6 на 8 метрів із зображенням найважливіших етапів з історії слов’ян. Такими художник вважав страту чеського релігійного діяча Яна Гуса в 1415 році, розгром хрестоносців слов’янським військом під Грюнвальдом в 1410 році, скасування кріпосного права в Росії в 1861 році.

Роботу над циклом Альфонс Муха завершив у 1928 році. У 1930-х – 1940-х роках полотна помістили у сховище, а потім переховували від нацистів під шаром вугілля, які висували підозри художнику щодо приналежності до франкмасонів та співчутті євреям. Помер художник в 1939 році після чергового допиту в гестапо.

Нині орієнтовна вартість циклу становить 10 мільярдів крон (близько 435 мільйонів доларів). На час реконструкції кварталу Саварин «Слов’янська епопея» повернеться до замку Моравскі Крумлов  Південно-Моравському регіону, де картини експонувалися упродовж 50 років.

Фото та джерело: за матеріалами The Art Newspaper та АртХів