«Скіфське золото» повертається до України

Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення передати «скіфське золото» Україні. Нагадаємо, що йдеться про понад 500 експонатів з колекцій чотирьох кримських музеїв, які ще до окупації півострова Росією, навесні 2014 року, разом зі збіркою «скіфського золота» Національного музею історії України виставлялися у Бонні та Амстердамі. У вересні 2014 року предмети з київського колекції повернули до філії НМІУ. Питання з решти артефактів розтягнулося на вісім років.

За наказом Міністерства культури України, після повернення артефактів до України місцем їхнього основного обліку та зберігання (поки триває тимчасова окупація Криму) буде Скарбниця Національного музею історії України — філія НМІУ. Йдеться про предмети з колекцій Центрального музею Тавриди (132 музейні предмети страховою вартістю 163 925 євро), Керченського історико-культурного заповідника (190 музейних предметів страховою вартістю 582 000 євро), Національного заповідника «Херсонес Таврійський» (28 музейних предметів страховою вартістю 187 000 євро) та Бахчисарайського історико-культурного заповідника (215 музейних предметів страховою вартістю 505 700 євро).

Назва «скіфське золото» вже стала поширеною, проте далеко не всі предмети, через які триває суд, виготовлені із золота і належать до скіфської доби. Їх об’єднує те, що вони є археологічними знахідками, виявленими на території Криму. Датування артефактів — від ІІ століття до нової ери до доби раннього Середньовіччя (VI—VII ст. н.е.). Зокрема, найбільш вражаючими предметами із представленого зібрання є чотири китайські дерев’яні лаковані скриньки, виготовлені у І столітті.

Археологічні предмети із Криму в колекції Національного музею історії України майже не представлені. Оскільки півострів є органічною та невід’ємною частиною України та її історії, важливо, що МІСТ зможе представити ці предмети широкій аудиторії. Ще раз підкреслимо, що це буде тимчасово, цитуючи рішення апеляційного суду в Амстердамі, «до стабілізації ситуації в Криму». Проте і в цьому разі потрібно будувати нову експозицію, що потребує пошуку збалансованого наративу й чималих коштів. Наша команда вже шукає найоптимальніше рішення щодо представлення згаданих артефактів.

Нагадаємо, 14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама вже ухвалив повернути експонати Україні. Рішення базується на основі конвенції ЮНЕСКО, за якою художні цінності мають бути повернені суверенній державі, яка надала їх для тимчасової експозиції. Проте 28 березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав від представників кримських музеїв апеляцію на рішення суду щодо «скіфського золота». Тепер кримські музеї можуть оскаржити рішення апеляційної інстанції у Верховному суді Нідерландів. Тож коли саме цінності повернуться до України, наразі невідомо.