У Музеї модернізму Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького після тривалого перебування у фондах презентували три відреставровані роботи українського художника та графіка Василя Польового. Кілька десятиліть співробітники вважали, що їх у колекції музею зберігається всього 18, проте не так давно у фондах виявили ще 40 творів живопису та ескізів. Нині завершується їхня реставрація і готується масштабна виставка Василя Польового.
Василь Польовий (нар. 1936 року) працює в жанрах монументального мистецтва, мозаїки, живопису, стінного розпису та графіки. Нині митцю – 85 років і з 1990 року він живе у США. Народився Василь Польовий у Кривому Розі, але зі Львовом його пов’язують 17 років плідної праці. Там він познайомився з низкою художників: Охрімом Кравченком, Володимиром Патиком, Михайлом Штейнбергом, Іваном Остафійчуком, Леопольдом Левицьким, Романом і Марґіт Сельськими.
Упродовж 10 років Василь Польовий розписував церкви, писав ікони. За це його виключили зі Спілки художників СРСР, не давали нових об’єктів для роботи. Окрім того, митець був у «чорному списку» КДБ. У грудні 1989-го довелося емігрувати з сім’єю в США. Після переїзду за кордон частина його робіт опинилися у фондах Львівської національної галереї мистецтв.
Як пояснила Galnet завідувачка Музею модернізму Галина Хорунжа, з невідомих причин довгий час на обліку Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького перебувало лише 18 станкових творів Василя Польового. Однак згодом з’ясувалося, що робіт художника у фондах Галереї є значно більше, загалом близько 60. І це безпрецедентна колекція ескізів до монументальних творів Василя Польового, не лише львівського періоду, а й коли він створював об’єкти і в Казахстані, і в Росії.
Цікаво, що завдяки одному зі знайдених ескізів Галині Хорунжій вдалося встановити авторство мозаїки на зупинці у селі Дубина, що на Сколівщині. З’ясувалося, що її виклав саме Василь Польовий. До цього часу автор мозаїки був невідомий.
Усі віднайдені роботи одразу взяли на облік і розпочали їхню реставрацію. Частина ескізів непогано збереглась, за виключенням певного осипання фарби фарбового шару. Але багато ескізів роздерті, тож до всього потребуватимуть реставрації паперу. Ескізи виконані різними техніками, однак більш-менш традиційними: клейова темпера, гуаш, чиста гуаш. Серед живопису втрат небагато.
Нині завідувачка науково-реставраційного відділу Інна Дмитрук-Сорохтей працює над живописною роботою «Пляж», яку автор створив орієнтовно у 1963-1964-х роках. Процес відновлення цього твору непростий через техніку, в якій вона виконана, адже лак спеціально кольорувався пігментами, а після нанесення малюнку, усю картину покрили звичайним лаком, найімовірніше для меблів чи паркету, який є значно дешевшим. Тож вкрай важливо розпізнати межі між покривним лаком, який з віком став темним і жовтим, та кольоровим лаком, яким художник промальовував фрагменти світлотіні, змоделював фігури, ‒ наголосила Інна Дмитрук-Сорохтей.
У творчості Василя Польового можна зустріти різну тематику: космічну, анімалістичну, народну та інші. Цікаво, що більшість робіт автора не мають назв. За естетикою, на переконання Галини Хорунжої, Василь Польовий – один із небагатьох справжніх нонконформістів, що творили у Львові. «Перебування Василя Польового у Львові, як на мене, більше вплинуло на місто, ніж навпаки. На рівні форми та стилістики. Зокрема, у практиках низки львівських художників помітний вплив творчості Василя Польового, як на рівні формального вирішення, так і у побудові композицій. Василь Польовий часто зображував у своїх роботах метафізичних персонажів, духів. З іншого боку, він малював «класичні» речі у дусі радянського монументального модернізму».
У колекції Львівської національної галереї мистецтв зберігається робота 1965-го року, за яку Василя Польового взагалі могли ув’язнити та розстріляти. На ній автор зобразив радянську систему у вигляді пекельного видива з левіафанами. Україна, яка намагається повстати, намальована в ідеалістичному вигляді.
Нещодавна автор подарував Львівській національній галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького ще 7 графічних робіт. Їх з Кременчука передала сестра художника Людмила Польова. Скомунікуватися з родиною митця галереї допомогла Тетяна Шаленко. Побачити наживо ці твори та інші твори можна буде вже цієї осені на персональній виставці Василя Польового у Палаці Лозинського.