Проєкт «Герніка/Україна»: як французькі митці підтримують Україну

Для того, щоб підтримати українців у боротьбі за життя і свободу, французький художник-концептуаліст Жан П’єр Рейно створив нову картину, а видавництво Éditions Jannink випустило серію артбуків «Герніка/Україна» з 2022 примірників.

У квітні 2022 року на Венеційській бієнале Президент України Володимир Зеленський закликав митців усього світу підтримати Україну.

Французьке мистецьке видавництво Éditions Jannink відгукнулося на цей заклик. Вони попросили художника-концептуаліста Жана П’єра Рейно подарувати Україні нову роботу, яка раніше не була опублікована.

Цей жест підтримки — повторення історії «Герніки», картини Пабло Пікассо.

У квітні 1937 року німецькі літаки, які надіслав Адольф Гітлер, три години бомбардували місто Герніку. Тоді у Герніці загинуло до 1650 мешканців і близько 900 були поранені. Вражений цією трагедією, Пікассо створив полотно величезного розміру (понад 7 метрів у довжину), у якому передав жахіття війни. Робота виконана у манері кубізму в чорно-білій палітрі. 

«Герніка» Пабло Пікассо

Для своєї нової роботи «Без назви — Україна» художник Жан П’єр Рейно використав точні розміри «Герніки» — 3,49 м х 7,76 м. Як і картина іспанського живописця, «Без назви — Україна» засуджує через мистецтво жахи війни. 

«Без назви — Україна» Жан П’єр Рейно

24 лютого 2023 року у головному дворику паризького університету Пантеон-Сорбонна презентували і подарували Україні нову роботу Жана П’єра Рейно. Картина була розміщена навпроти репродукції «Герніки» (реального розміру).

Наразі роботи зберігаються в музеї Пікассо. Обидві монументальні картини експонуватимуть на ярмарку сучасного мистецтва в Страсбурзі ST-ART з 24 по 26 листопада 2023 року.

У межах цього проєкту видавництво Éditions Jannink випустило лімітовану серію артбуків з 2022 примірників. Видання простежує історію «Герніки» Пікассо та «Без назви — Україна» Рейно. Презентація видання «Герніка/Україна» відбудеться в Культурному центрі Посольства України у Франції. Точну дату події планують оголосити найближчим часом.