«Борис Плаксій. Прометей»: анонс виставки у галереї «Дукат»

З 18 жовтня до 20 листопада у київській галереї «Дукат» проходитиме виставка творів київського митця-шестидесятника Бориса Плаксія.

В експозиції — живопис, графіка та скульптура 1960 – 1990-х років.

Про життя художника

Борис Плаксій народився у 1937 році у місті Сміла (нині Черкаська область). У 1965 році закінчив Київський державний художній інститут. 

У 1960-х роках Бориса Плаксія вважали одним з найперспективніших художників-монументалістів. Він співпрацював з Віктором Зарецьким, Аллою Горською та оформлював найкращі столичні ресторани — такі як «Вітряк», «Наталка».

Згодом Борис Плаксій підписав один із колективних листів проти ресталінізації (повернення до репресивної політики) в Україні. Після цього ім’я художника зникло з офіційного мистецького життя.

Фото з сайту проєкту Archive UU

Активна громадянська позиція художника призвела до того, що у 1970-х роках його твори перестали приймати на виставки, а одну з найголовніших монументальних робіт митця — стінопис у київському кафе «Хрещатий яр» — знищили, збили зі стін, через ідеологічні міркування. Робота Плаксія зображувала київські вулиці, якими проходили його персонажі, — зокрема, неугодні владі Василь Симоненко, Іван Дзюба, Іван Драч. 

За радянських часів Бориса Плаксія так і не прийняли до Спілки художників. Підтримка митця з боку держави почалася за часів Незалежності: 

  • у 1991 році пройшла його перша персональна виставка,
  • у 1999 році отримав звання Заслуженого художника,
  •  у 2007 році став лауреатом Шевченківської премії.

Про його творчість 

Борис Плаксій належав до безкомпромісних українських митців. Він завжди йшов своїм шляхом, створював власний потужний асоціативно-образний художній простір. 

За своє життя митець створив понад 1000 творів. Працював у сферах монументального мистецтва, живопису, графіки та скульптури. Його насичене метафорами мистецтво балансує на межі абстрактного та фігуративного, вирізняється віртуозним вмінням працювати з формою.

Твори Бориса Плаксія впізнавані й добре відомі дослідникам та поціновувачам українського мистецтва.

Виставка проходить в межах проєкту Archive UU — архів українського неофіційного мистецтва другої половини XX ст.

Адреса галереї — м. Київ, вул.Володимирська, 5.