Музей Ханенків у Києві запрошує відвідати виставковий проєкт «Просвітництво: розум і почуття», присвячений 18-му століттю. У двох музейних залах розміщено твори декоративного та графічного мистецтва, зразки тканин, старовинні книги, скульптури та природні дивовижі. Значну кількість творів відвідувачі побачать вперше, а скориставшись інтерактивними матеріалами, матимуть змогу знайти на виставці саме те, що відповідає їхнім зацікавленням.
Частина назви виставки («розум і почуття») – не просто реверанс у бік шанувальників Джейн Остін. Кураторки виставки влаштовують серйозну перевірку способу сприйняття Просвітництва виключно як епохи розуму, з її енциклопедичним бумом, численними науковими відкриттями та суспільними зрушеннями, загалом – з її акцентом на раціональному. Якщо вважати, буцімто між раціональним і чуттєвим в культурі та мистецтві того часу існувало протистояння, можна не лише спростити уявлення про Просвітництво, але й загубити важливі ключі до розуміння високоякісних мистецьких творів, якими має щастя володіти Музей Ханенків. Саме тому ідея проєкту полягає у нерозривній єдності розуму та почуттів як двох важливих компонентів. Цю єдність по-своєму втілює кожен твір, представлений на виставці.


Серед ретельно відібраних експонатів можна побачити портрети відомих правителів і філософів доби, моралізаторські композиції за В. Гоґартом, зображення панорам Дороги Гігантів (північ Ірландії), які свого часу стали справжнім науковим і мистецьким «хітом», а також фривольні сценки у виконанні відомих граверів, витончені сервізи, портретну мініатюру, так звані petits bonheurs (милі дрібнички, наприклад, невеликі статуетки), ілюстрації до творів сентиментальної літератури, посуд зі східними мотивами та багато іншого.
Завдяки співпраці музею з Геологічним музеєм Інституту геології КНУ ім. Т. Шевченка глядачі можуть побачити справжній шедевр природи – скам’янілий амоніт, якому 100 млн років. Кураторки розмістили його в імпровізованому «кабінеті дивовиж», спробувавши відтворити популярну у 18-му столітті шафу, наповнену мінералами, мушлями, азійськими цікавинками, порцеляновими рослинами. Такі кабінети втілювали інтерес людини 18-го століття до природного та штучного, добре знайомого та екзотичного.


Виставка пропонує одразу кілька опцій для огляду самотужки, з друзями або родиною. У залах можна скористатися qr-кодами, аби отримати додаткову інформацію про більшість творів, а також подивитись відео про ключові експонати. На відвідувачів віком від 10 років чекає невеликий аудіогід виставкою: 5 коротких треків зроблять твори виставки зрозумілішими та актуальнішими для юних візитерів. Є на виставці й альтернатива тематичним екскурсіям, яка доступна у будь-який час. Це 3 тематичні маршрути, в кожному з яких експонати об’єднано за певним аспектом, вагомим для доби Просвітництва (екзотика, допитливість, почуття). Маршрути існують у двох варіантах, паперовому та онлайн.
Взаємодія з виставкою, як і з темою загалом, може не припинятися поза музеєм. Кураторки підготували унікальне науково-популярне видання – книгу «Просвітництво: розум і почуття», яка містить інформацію не лише про твори виставки, але й про важливі концепти епохи, історичні події, стилістичні та світоглядні принципи 18-го століття.
Інформацію про кураторські екскурсії, лекції, зустрічі-обговорення можна дізнатися на сторінці музею або на сторінці події. Виставка триватиме до 12 грудня 2021 року.
Кураторка виставки – Олександра Ісайкова, провідна наукова співробітниця.
Анфіса Дорошенко, старша наукова співробітниця Музею Ханенків
Фото експозиції: Юрій Стефаняк / надані Музеєм Ханенків
На головному зображенні – Вольтер. 4-й том зібрання п’єс. Женева, 1768 рік