«Після соціалістичного модернізму»: дослідження архітектури 1980-х

Національні художні музеї України та Литви ініціювали дослідження архітектури Києва 1980-х років «Після соціалістичного модернізму». Результатами проєкту стануть конференція для дослідників архітектури,  онлайн-виставка конкурсів та концепцій Києва 1980-х, а також публікація тематичного збірника.

Постмодерністські, регіональні й національні тенденції в мистецтві соціалістичного блоку набули значного імпульсу. Проте, аспекти архітектури та планування повністю залишені поза суспільним і фаховим обговоренням. Відсутність досліджень та дискусії створює великий ризик для спадщини 1980-х років, які часто нехтуються, а згодом руйнуються, перебудовуються або занепадають. Значення та місце у середовищі постмодернізму досі невизначені і все ще пов’язані з тоталітарним режимом, а не з витоками нового суспільного ладу та сучасної культури. 

Стартує проєкт з дводенної конференції, 11 та 12 жовтня, в якій беруть участь запрошені доповідачі з Литви, України, Польщі, Німеччини, Великобританії та Білорусі. На основі лекцій та доповідей під час конференції «Після соціалістичного модернізму» видадуть збірник публікацій та дослідницьких матеріалів у спеціальному виданні журналу «Місто: історія, культура, суспільство». Запис конференції можна переглянути на фейсбук сторінці проєкту.

Перша публічна подія, – екскурсія кварталами Подолу від архітектора та дослідника Бориса Медведєва, відбудеться 17 жовтня.  Під час прогулянки він розповість про яскравий приклад радянської постмодерної забудови на Подолі. Наступні події будуть присвячені постмодернізму, як явищу в архітектурі, а також будівництву житлових масивів, архітектурним конкурсам 80-х та іншим важливим темам. Слідкувати за подіями публічної програми та реєструватись можна тут . 

На головному фото – Будинок Торгівлі на Львівській площі, 1980-ті рр.