Підводний ліс виріс біля берегів Кіпру

На узбережжі курорту Айя-Напа південного сходу Кіпру виріс фантастичний ліс – Музей підводної скульптури Айя-Напа (Museum of Underwater Sculpture Ayia Napa). В його незвичній експозиції розмістилось понад 130 скульптур всесвітньовідомого рифового художника Джейсона де Кайреса Тейлора. Попередні роботи автора включають підводні музеї  Мексики, Багамів, Франції та інших країн.

Скульптури 13-тонних дерев, рослин і людей простяглися на глибині 10 метрів на відстані 200 метрів від узбережжя Айя-Напа. Насправді музей починається на суші зі входу на пляж Пернера і стежки до точки спуску з плавучої платформи, яка веде до затоплених скульптур. Місце для музею було обране правительством, аби підкреслити його охоронний статус. Адже нещодавно цей район постраждав від надмірного вилову риби і виснаження природного середовища. Тож автор скульптур запропонував концепції штучного лісу, який спонукає нас до осмислення ідеї «відновлення океанів».

Всі скульптури створені з інертних матеріалів з нейтральним pH, що сприяє зростанню водоростей та коралів. «Через п’ять або шість днів після встановлення я вже побачив тонку плівку водоростей на кожній зі скульптур, а простір між ними був заповнений маленькими молодими рибками», – повідомив на своїй сторінці в Instagram Jason Decaires Taylor. Тож у майбутньому на цьому місці поступово відновлюватиметься екосистема.

Музей підводної скульптури Айя-Напа доступний як для дайверів, так і для любителів снорклінга. Проте перед відвідуванням необхідно забронювати місця через веб-сайт музею. Охорона навколишнього середовища – наскрізна тема у творчості Декера Тейлора. Усі його роботи є частиною руху еко-арту, в якому твір мистецтва взаємодіє з навколишнім середовищем та розвивається непередбачуваним чином. Кінцевого продукта немає, натомість є постійно змінюваний морський пейзаж.

Свій перший парк підводних скульптур Джейсон де Кайрес Тейлорад відкрив у 2006 році. Відтоді митець встановив понад 1000 статуй по всьому світу. На початку 2021 року художник дебютував на виставці гігантських сірих керамічних скульптур біля берегів Франції. Нині він працює над новими скульптурами для Музею підводного мистецтва, який знаходиться в Таунсвіллі (Австралія) на Великому бар’єрному рифі. За останні 20 років цей об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО втратив половину коралів.

Фото: Museum of Underwater Sculpture Ayia Napa / Jason deCaires Taylor

Джерело: Smithsonian Magazine