Рейксмузеум реставрує «Нічну варту» Рембрандта ван Рейна за допомогою нейромережі. Операція з відновлення шедевра розпочата ще в липні 2019 року і це наймасштабніший дослідницький та реставраційний проект в історії музею. Зокрема, штучний інтелект відтворив відсутні фрагменти картини, які обрізали в 1715 році, аби помістити її в новий простір палацу.
Відомо, що «Нічна варта» була написана художником в 1642 році на замовлення Стрілецького товариства — загону громадянського ополчення Амстердама. Спочатку картина називалася «Виступ стрілецької роти капітана Франса Баннінга Кока і лейтенанта Віллема ван Рейтенбюрга» і перебувала поза увагою мистецтвознавців майже 200 років. Через товстий шар кіптяви до першої реставрації припускали, що на ній зображені мушкетери під час нічного обходу міста. Саме звідси і пішла прийнята нині назва роботи. Однак після зняття бруду і кіптяви з полотна, виявилося, що зображена на картині дія відбувається приблизно о 2 годині дня.
Реставрацію «Нічної варти» в Рейксмузеум проводять у великій спеціально побудованій скляній призмі, а сам процес в режимі реального часу транслюється на сайт, щоб усі охочі могли за ним спостерігати. Відродженням шедевра займаються 12 реставраторів.
Використовуючи макро-рентгенівське порошкове сканування, високотехнологічний комп’ютерний аналіз та методи візуалізації, реставратори змогли сформувати детальну картину кожного шару картини, від лаку до полотна. Відтак метод макро-рентгенівського порошкового сканування або скорочено макро-XRPD значно доповнив попереднє дослідження методом макро-XRF, оскільки більш ранні сканування, хоч дуже точно і відображали хімічні компоненти твору, проте не могли розрізнити всі пігменти. Наприклад, різні типи свинцевого білого кольору, лише виявили наявність свинцю.

Крім того, за допомогою штучного інтелекту, реставратори відновили втрачені частини картини. Після обрізання полотно стало коротшим на 60 сантиметрів зліва, 22 сантиметрів зверху, 12 сантиметрів знизу та 7 сантиметрів справа. За допомогою нейромоделювання, яка максимально схоже імітувала стиль знаменитого живописця, фахівці змогли відтворити відсутні сцени та персонажів.
Фото та джерело: The New York Times