«Open Курбас: цифрова колекція»

Музей театрального, музичного та кіномистецтва України створює двомовний онлайн-ресурс, присвячений життю та творчості Леся Курбаса. Тисячі оцифрованих з колекції музею фотографій та негативів, ескізів костюмів і декорацій з вистав, макетів та афіш, рукописів і документів стануть доступними 24/7. Доповнюватимуть платформу відеолекції, коментарі та статті науковців. 

Упродовж останніх десятиліть Театральний музей активно повертає спадщину Курбаса широкому загалу, створюючи масштабні виставки й ініціативи. Завдяки проєкту «Open Курбас: цифрова колекція» Театральний музей має змогу представити не тільки вже відомі пам’ятки, пов’язані з життям та творчим шляхом Леся Курбаса, а й ті архівні матеріали, які зазвичай майже не експонуються. У київському музеї зберігається найбільша колекція пам’яті Леся Курбаса, понад 12 000 предметів, що мають виняткову історичну, художню, наукову й культурну цінність. З них  в постійній експозиції музею розміщено всього 238 пам’яток. 

Сцена з вистави «Джіммі Ґіґґінз» театру «Березіль». Режисер Л. Курбас за романом Ептона Сінклера. Сценографія Вадим Меллер, 1927 рік. Харків
Вистава «Алло на хвилі 447!». Театр «Березіль». Дія 3. Сцена 3. «Пекельне дійство з Остапом Вишнею».

Отож, створення платформи не тільки дозволить науковцям, студентам, дослідникам, журналістам, критикам та усім зацікавленим театральним мистецтвом вільно і в будь-який зручний час переглядати й досліджувати колекцій. Це прекрасна нагода представлення творчості Леся Курбаса й на міжнародному рівні.

Також у межах проєкту буде створено 10 відеолекцій, що ще більше розкривають постать Леся Курбаса, знайомлять з його оточенням, захопленнями, мистецькими та світоглядними переконання. Серію відеолекцій можна переглянути на YouTube-каналі Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.

Вистава «Джіммі Ґіґґінз»_ програмка

Творці онлайн-платформи сподіваються, що у майбутньому на сайті з’являться не тільки експонати Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, а й загалом всі архіви Леся Курбаса. Зокрема, потужна музейна колекція була створена учнями Курбаса при Харківському державному академічному українському драматичному театрі ім. Т.Г. Шевченка, щоденники режисера зберігаються в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського, існує архів Курбаса Йосипа Гірняка та Олімпії Добровольської в Українському музеї в Нью-Йорку, є матеріали в Центрі Леся Курбаса. Іще чимало пам’яток багато дослідників тримають у власних архівах вдома.

Реліз ресурсу «Open Курбас: цифрова колекція» заплановано на жовтень 2021 року.  Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Фото та джерело: Музей театрального, музичного та кіномистецтва України