«Футуромарення» в Мистецькому арсеналі

У Мистецькому арсеналі відкрилася виставка робіт українських авангардистів, які працювали у напрямку футуризму на початку минулого століття. Виставковий проєкт «Футуромарення» простежує шлях футуризму від «інфікування» ідеями нового мистецтва в 1910-х в Одесі, Києві, Херсоні, Миколаєві до закріплення його у Харкові в 1920-х роках. Виставка діятиме до 30 січня 2022 року в Мистецькому арсеналі.

Назва виставки «Футуромарення» виникла з концептів творчих пошуків невизначеності (марення) та процесуальності, які були надзвичайно важливими для футуристів. Над проєктом куратори Вікторія Величко та Ігор Оксаметний працювали понад два роки, досліджуючи архіви та фонди українських музеїв. Відтак, на чотирьох тисячах квадратних метрів Мистецького арсеналу розмістилися майже півтисячі експонатів. Це і знакові, і маловідомі твори з 19 державних інституцій культури (музеїв, архівів, бібліотек, дослідницьких центрів) та 8 приватних колекцій, архівні документи, фотографії, ігрові та хронікальні кінострічки. 

Зокрема, це єдині збережені в Україні супрематичні вишивки Ніни Генке-Меллер, а також твори Давида Бурлюка, Вадима Меллера, Олександра Богомазова, Марії Синякової, Бориса Косарева, Сандро Фазіні, Василя Єрмилова, кінокамера і фільми Євгена Деслава та інші.

Національний художній музей України спеціально для виставкового проєкту надав 78 живописних та графічних творів зі своєї колекції, серед них знакові роботи Олександра Богомазова, Олександри Екстер, Михайла Жука, Марії Синякової, Анатоля Петрицького, Василя Єрмилова, Давида Бурлюка, Віктора Пальмова, Фотія Красицького, Василя Чалієнка, Абрама Черкаського та Ісаака Рабиновича. Окрім цього, відвідувачі можуть ознайомитися з 21-им унікальним матеріалом з архіву музею – логотипом Державного драматичного театру Івана Франка 1928-1929 років авторства Василя Кричевського.

«Експеримент і провокація, змішування серйозного і смішного, політичного і побутового — таким був шлях футуризму», – зауважують куратори проєкту. Тож «Футуромарення» — не лише про мистецтво. Проєкт, передусім, про людину і суспільство, які постають перед викликами доби — соціальними, економічними, світоглядними.

Також куратори підготували спеціальні репортажі з експедицій знаковими для України локаціями футуризму — села Чорнянка на Херсонщині, де в обійсті братів Бурлюків зародилась група «Гілея» та з села Красна Поляна на Харківщині, де  приймали знаменитих  тепер на весь світ авангардистів сестри Синякови. 

«Футуромарення», як і більшість інших у Мистецькому арсеналі, є міждисциплінарним проєктом. Тож, у його межах відбудеться спеціальна концертна програма «Фокстроти» письменника і дослідника літературного футуризму Сергія Жадана з Юрієм Гурджи; перформанс Алли Загайкевич «Музика футуризму»; Імерсивний перформанс-презентація «EXTER.Live» (22 жовтня); перегляди фільмів, лекції, зустрічі, освітня програма для дітей, підлітків та дорослих. Триватиме виставковий проєкт «Футуромарення» у Мистецькому арсеналі до 30 січня 2022 року.

Фото: Олександр Попенко (Мистецький Арсенал) / НХМУ
Джерело: Мистецький арсенал / НХМУ