В Мистецькому центрі «Шоколадний будинок» триває виставковий проєкт «Олександр Дейнека. Людина іншої епохи». Побачити твори художника, створені з 1930-х до 1960-х років, із фондів Національного музею «Київська картинна галерея» можна до 8 листопада.
Організатори виставки пропонують поглянути на Олександра Дейнеку перш за все як на співця фізичної й моральної краси, енергії та радості життя. Художника приваблювали спорт, тілесність та її виразність. Ці теми стали провідними та одними з найяскравіших у творчості митця.
«Мистецтво — це мрія про краще, це шлях досягнення ідеалу», – вважав О. Дейнека.
Його роботи випромінюють силу, пристрасть, тріумф життя та потужний заряд енергії.

Радянський художник-живописець, монументаліст, графік, скульптор та педагог Олександр Дейнека (1899–1969) багато в чому розширив кордони живопису, збагативши його художніми засобами фотографії та плаката. Його мистецтво увібрало в себе досвід авангарду та віру в перебудову світу. Його роботи поєднують досконалу техніку, оригінальний стиль та потужний пропагандистський посил радянської ідеології. Водночас за яскраву індивідуальну художню манеру видатного майстра цінували в Європі та США, що було доволі небезпечним для тієї епохи. Навколо суперечливої фігури художника й досі точаться мистецтвознавчі дискусії: де закінчується Дейнека-модерніст, і де починається Дейнека-соцреаліст. Утім, усі фахівці сходяться на думці: що, незважаючи на манеру зображення, життя, як воно є, було найбільшим його натхненням. В індивідуальному він завжди відбирав найхарактерніше, а в простій буденності міг розгледіти прекрасне.

Митець багато та плідно працював над темою спорту, постійно повертався до неї у своїх графічних роботах, картинах, ескізах мозаїк. Його естетичне кредо було співзвучним ідеї формування радянського громадянина, невідділимою частиною свідомості й образу життя якого, були фізична культура та спорт. Будівництво нового суспільства асоціювалось із динамічністю, молодістю, боротьбою.
Його атлетичні, підтягнуті, як на підбір, міцні хлопці та дівчата змушують згадати античних героїв і поширений у ті часи культ тіла. Ідеалізовані, типізовані образи щасливих, бадьорих спортсменів, студентів, робітників навдивовижу відбивають давньогрецьку ідею калокагатії (давньогрецький ідеал гармонійного поєднання фізичних і моральних переваг у людині).

Надихала митця особиста захопленість спортом.
«Я люблю спорт. Я можу милуватися годинами на бігунів, п’ятиборців, плавців, лижників. Мені завжди здавалося, що спорт облагороджує людину, як все гарне», – писав О. Дейнека.
В експозиції поєдналися роботи з колекції Київської картинної галереї та відеоматеріали. Для найкращого розкриття творчості художника, куратори виставки залучили інтерактивні елементи. Відвідувачі за бажанням можуть скласти пазл та куб з фрагментів зображень живопису, скульптури та графіки Олександра Дейнеки. Доповнює виставку демонстрація відео про творчість художника, основою якого стали близько ста творів митця і його цитати. Це допомагає ще більше зануритись в атмосферу іншої епохи, точніше відчути час і специфіку світосприйняття художника.
Інтерактив на виставці "Олександр Дейнека. Людина іншої епохи"
Для розкриття творчості Олександра Дейнеки у експозиції куратори використали не тільки традиційний академічний підхід, але і інтерактивні елементи для залучення та зацікавлення глядацької аудиторії. Відвідувачі виставки можуть скласти пазл та куб з фрагментів зображень живопису, скульптури та графіки. Запрошуємо вас відвідати виставку та спробувати впоратись з цим завданням!Виставка триває до 8 листопада, на ній ви можете побачити твори художника 1930–1960-х рр. із фондів Національного музею «Київська картинна галерея» Нацiональний музей «Київська картинна галерея».Вхідний квиток на виставку: загальний 100 грн., для студентів – 50 грн., для учнів, пенсіонерів – 30 грн. Виставка працює з 10.30 до 18.00, каса до 17.00. Музей працює всі дні, окрім понеділка та четверга.Відео: Маліка Умарова @Malika UmarovaКуб вироблено @Re:ban https://www.facebook.com/reban.ua/#knag #knagmuseum #prostirmystetstva #МЦ_Шоколадний_будинок#виставки #Олександр_Дейнека #Aleksandr_Deyneka
Опубліковано Мистецький центр "Шоколадний будинок", Київська НКГ Понеділок, 12 жовтня 2020 р.
Відео: Маліка Умарова / @Malika Umarova
Спеціально для цитат у складі проєкту був створений акцидентний шрифт, форми якого візуально звертаються до плакатів і агітаційних матеріалів часів Дейнеки. Відеопроєкт був створений студентами майстерні графічного дизайну професора Віталія Шості (НАОМА).
Куратори виставки: Олександр Кухар та Олена Батенко. Координатори проєкту –Анастасія Коваленко. Робоча група: Дарина Яцюк, Світлана Кошкіна, Марина Стрельцова, Олена Вінокур та Анна Шабалтій. PR – Даша Біленко.
Виставка триває до 8 листопада в Мистецькому центрі «Шоколадний будинок». Музей працює всі дні, окрім понеділка та четверга. Докладнішу інформацію про графік роботи уточнюйте в фейсбук-групі “Шоколадного будинку” та на сайті Національного музею «Київська картинна галерея».
Вхідний квиток на виставку: загальний 100 грн., для студентів – 50 грн., для учнів, пенсіонерів – 30 грн.
Олександр Дейнека. Людина іншої епохи
«Мистецтво — це мрія про краще, це шлях досягнення ідеалу»О. ДейнекаСилу, пристрасть, тріумф життя та потужний заряд енергії – усе це випромінюють роботи Олександра Дейнеки. Естетичне кредо Олександра Дейнеки було співзвучним політиці радянської країни, саме тому назва виставки апелює до ідеї формування нового героя держави – «надлюдини», що найяскравіше відбилась у творах художника, присвячених темі спорту. Адже фізична культура та спорт були невіддільною частиною свідомості й образу життя громадянина СРСР. Будівництво нового суспільства асоціювалось із динамічністю, молодістю, боротьбою, – усім тим, що так яскраво втілюється в самій ідеї спортивних змагань і фізичного здоров’я.Паралельно на матеріалі робіт митця 1930–1960-х рр. із фондів Національного музею «Київська картинна галерея» досліджується питання еволюції одного пластичного мотиву або художнього образу у творчості художника.Важливою складовою виставки є відеопроєкт, який концентрує увагу глядача на темі спорту, одній з найяскравіших у творчості Олександра Дейнеки. Він був створений студентами майстерні графічного дизайну професора Віталія Шості (НАОМА). Основою відео стали близько ста творів автора і його цитати. Архівні відеоматеріали часу активної роботи художника доповнюють виставку, допомагаючи зануритися в атмосферу іншої епохи, точніше відчути час і специфіку світосприйняття художника.Спеціально для цитат у складі проєкту був створений акцидентний шрифт, форми якого візуально звертаються до плакатів і агітаційних матеріалів часів Дейнеки.Олександр Олександрович Дейнека (1899–1969) – радянський художник-живописець, монументаліст, графік, скульптор, педагог.Вхідний квиток на виставку: загальний 100 грн., для студентів – 50 грн., для учнів, пенсіонерів – 30 грн.Посилання на подію: https://fb.me/e/1DNjzMu0CНад відео працювали:Куратор: Олена Батенко @elena.batenko.7Автор, монтаж: Дарина Яцюк @darinayatsyukВідеоматеріали:Із фондів ЦДКФФА України ім. Г.С. ПшеничногоFrom the funds of the Central State CinePhotoPhono Archives of Ukraine named after H. PshenychnyiФотоматеріали:Національний музей «Київська картинна галерея» @knag.museumНаціональний музей мистецтв Азербайджана @nationalartmuseum.azДержавний російський музей. Санкт-Петербург @TheStateRussianMuseumЛьвівська національна галерея мистецтв імені Возницького @lvivartgalleryДержавна Третьяковська галерея @tretyakovgalleryКурська картинна галерея ім. О. Дейнеки @DeinekaGalleryМузей образотворчих мистецтв. Комсомольськ-на-Амурі @art_museumkms«Александр Дейнека. Каталог». ОБУК «Курская картинная галерея им. А.А. Дейнеки», 2019. 176с.«Дейнека. Живопись». Издательская программа «Интерроса», 2010. 496с.«Дейнека. Монументальное искусство. Скульптура». Издательская программа «Интерроса», 2011. 424с.«Дейнека. Графика». Издательская программа «Интерроса», 2009. 496с.
Опубліковано Мистецький центр "Шоколадний будинок", Київська НКГ Понеділок, 5 жовтня 2020 р.
Фото: @prostirmystetstva