Журналу «Образотворче мистецтво» – 85 років

Журнал «Образотворче мистецтво» святкує 85-річчя і запрошує на виставку. До 20 червня в Будинку художника триває виставка художників, чиї роботи з’явилися на сторінках журналу в період Незалежної України.

В експозиції виставки, зокрема, представлені твори Петра Бевзи та Петра Лебединця, Антона Логова, Дмитра Коваля, Максима Мазура, Олексія Малих, Анни Миронової, Михайла Поживанова, Оксани Свіжак, Тіберія Сільваші, Олега Тістола, Валерія Франчука, Анатолія Фурлета, Олександри Вороніної, Катерини Свіргуненко, Олександра Сухоліта та інших.

Журнал «Образотворче мистецтво» нині залишається найдавнішим професійним мистецьким виданням України. Журнал висвітлює українське візуальне мистецтво, практики сучасних митців та виставки, українське мистецтво у світі, українське традиційне мистецтво, мистецькі школи та традиції, глибинні джерела творчості, портрети художників минулого і сучасності. 

Засновником щомісячника «Образотворче мистецтво» стала Спілка радянських художників України. Виходить часопис з жовтня 1935 року. За цей час він пройшов низку трансформацій, змінюючи назви, обсяг, періодичність, творчі підходи. Спочатку часопис називався «Малярство і скульптура», а теперішню назву отримав через чотири роки.  

«Починаючи з 1905 року в Україні виходило багато літературно-мистецьких журналів і видань. Це і «Літературно-науковий вісник», і «Артистичний вісник», який виходив у Львові, і «Українська хата», і журнал «Сяйво», який конкретно стосувався літератури і мистецтва, до якого писали видатні художники, критики і мистецтвознавці. Якщо взяти до уваги історію мистецтва, то ми знаємо, що з початку 1920-х років до 1932 року в Україні існували творчі об’єднання, такі як АРМУ (Асоціація революційного мистецтва України), ОСМУ (Об’єднання сучасних митців України), АХЧУ Асоціація художників Червоної України тощо. В 1932 році був запроваджений метод «Соціалістичний реалізм», ці всі угрупування були ліквідовані. Доля кожного художника, кожного його учасника складалася по-різному. Коли вже була заснована Спілка художників, не виключено, що багатьох художників змушували вступати до неї під тиском», – головний редактор (з 2020 року) журналу «Образотворче мистецтво» Володимир Петрашик.

Під час Другої світової війни та в повоєнний період журнал вихов не регулярно, а з 1954 році відновив системний вихід в об’єднаному виданні «Мистецтво». Тематика номерів часто визначається політичної ідеологією, проте, також журнал друкував про творчість передових світових художників. У різні періоди журнал знайомив читачів з останніми мистецькими та суспільними подіями, вміщував теоретичні статті та ілюстрації, творчі портрети, від початку 1990-х років пише про багатьох митців з діаспори. Нині журнал відстежує сучасні мистецькі процеси, звертається до теорії та історії мистецтва. Основні рубрики – «Мистецькі події», «Думки вголос», «Дослідження. Знахідки», «Ім’я в мистецтві», «Презентація», «Творчий портрет», «Традиції і сучасність», «Мистецька спадщина», «Сучасне мистецтво», «Пам’ять», «Мистецька хроніка», «Ex libris» та ін. Виходять тематичні видання, наприклад, присвячені Шевченкіані, українській сценографії, монументальному мистецтву, скульптурі тощо. Сьогодні видання прагне зосередити увагу на критичному аналізі тенденцій сучасного арт-простору.

Друкуватись у журналі було престижно, як для авторів матеріалів, так і для митців, творчість яких висвітлювалась. З настанням Незалежності журнал набув нового забарвлення та спрямування. В різні часи з журналом співпрацювали Володимир Підгора, Тамара Придатко, Григорій Міщенко, Володимир Данилейко, Андрій Гуренко, Олег Удовенко, Віра Власенко, Володимир Юрчишин, Ніна Денисова, Петро Бевза, Віталій Мітченко, Дмитро Виговський, Марія Хрущак, Мирослава Крат, Остап Ханко, Оксана Маричевська, Володимир Петрашик, Тетяна Ласкаревська, Ольга Собкович, Юлія Самофалова, Анастасія Швидюк, Віктор Чепелик, Григорій Логвин, Дмитро Степовик, Ольга Лагутенко, Ольга Петрова, Олександр Федорук, Володимир Микита, Микола Шимчук, Ірина Гресик, Іван Фізер, Володимир Кабаченко, Анатолій Горбенко, Борис Кузьма, Віктор Ковтун, Сергій Баранник, Юрій Самойленко, Олег Приходько, Володимир Яцюк, Микола Стороженко, Володимир Онищенко, Василь Перевальський, Зоя Чегусова, Оксана Ременяка, Оксана Сторчай, Олексій Роготченко, Галина Скляренко, Олег Сидор-Гібелинда, Олеся Авраменко, Марина Протас, Ігор Бондар-Терещенко, Тетяна Павлова, Ольга Денисенко, Валентина Нємцова, Олег Коваль, Євген Котляр, Олег Сидор, Орест Голубець, Роман Яців, Любов Волошин, Любомир Медвідь, Володимир Овсійчук, Богдан Мисюга, Галина Стельмащук, Ярослав Кравченко, Галина Хорунжа, Ростислав Шмагало, Тетяна Басанець, Сергій Савченко, Ганна Носенко, Віктор Маринюк, Віталій Ханко, Олександр Левадний та інші.

Більше про журнал «Образотворче мистецтво» можна побачити у відео.

Фото, відео та джерело: Образотворче мистецтво / МІТЄЦ