НАЙДАВНІШЕ ВИКОПНЕ ПЕРО НАЛЕЖАЛО ДИНОЗАВРУ-АРХЕОПТЕРИКСУ

Вчені з Університету Південної Флориди довели, що найдавніше викопне перо, якому вже 150 мільйонів років, знайдене в 1862 році на півдні Німеччини поруч з рештками чотирьох динозаврів, найвірогідніше належало динозавру-археоптериксу. Дискусії про те, чи належить воно одному зі знайдених динозаврів, чи іншому виду вимерлих птахів, в наукових колах усього світу точились майже 159 років.

Остаточну крапку в суперечках поставила команда вчених з Університету Південної Флориди на чолі з Райаном Карні, яка досліджувала скам’янілі рештки 13 археоптериксів. Зокрема, на трьох з чотирьох виявлених в 1862 році  скелетах збереглося пір’я, яке за розміром і формою належить до того ж типу, що і досліджуване перо. На верхній поверхні крила палеонтологи виявили плавці ідентичні археоптериксу.

Екземпляр правого крила археоптерикса, накладений на обриси скам’янілого пера

З допомогою спеціалізованого електронного мікроскопа, дослідники визначили, що перо кріпилося на лівому крилі археоптерикса. А мікроскопічні пігментні структури вказали на те, що колись воно було повністю чорним.

Структура пера

«Завдяки науковій детективній роботі, яка об’єднала прогресивні технічні методи зі старими копалинами та певною науковою літературою, ми нарешті змогли, вирішити ці багатовікові завдання», – повідомив керівник дослідження Райан Карні.

Результати дослідження були опубліковані в журналі «Scientific Reports».

Фото: University of South Florida

Джерело: Вокруг света