Мистецтво на вістрі леза

Дивлячись на вражаючі твори художника Хірокі Сайто, одразу складно зрозуміти: живопис це, фотографії, чи вітражі. Насправді ж – авторська інтерпретація традиційного японського мистецтва кірі, яке дослівно перекладається як «вирізана картина». Це ремесло вимагає від художника філігранного володіння ножем, вміння вирізати на папері найдрібніші візерунки. Базуючись на цій техніці, Хірокі Сайто створює свої вражаючі композиції.

Мистецтво кірі, як і чимало іншого, японці запозичили з Китаю на початку VII століття. Там вирізання з паперу виникло як частина процесу створення орнаментальної вишивки. До IX століття японці сформували свої особливості мистецтва і почали використовувати папір місцевого виробництва – «секісю-васі», який нині включено до списку спадщини ЮНЕСКО. Згодом японці знайшли вирізкам з паперу нове застосування – їх почали використовувати як шаблони при розфарбовуванні кімоно.

Фігура виконана в техніці кірі
Фігура виконана в техніці кірі

Нині в цій трудомісткій техніці працює зовсім мало майстрів, адже на створення дрібного візерунку різного розміру може знадобитись від одного до семи місяців. До того ж процес творення вимагає зміни лез кожні 3-5 хвилин, аби вони залишалися гострими!

Хірокі Сайто вдосконалив цю технологію. Спочатку він вирізає візерунок на великому аркуші чорного паперу, який стає контуром для кольорового фону. Цей яскравий контраст в поєднанні з високою деталізацією робить твори художника дуже схожі на вітражі. Найчастіше свої роботи Сайто створює у форматі А3 або А4, витрачаючи на кожну по 4 місяці.

Робота Хірокі Сайто
Фрагмент роботи Хірокі Сайто
Робота Хірокі Сайто
Робота Хірокі Сайто

Фото та джерело: KIMONO / Избранное