І Міжнародний мистецький фестиваль «КОД СТУПКИ»

19-21 листопада в Києві відбудеться Перший Міжнародний мистецький фестиваль «КОД СТУПКИ», країною-гостею якого цьогоріч буде Грузія (Сакартвело). Міжнародний мистецький коворкінг поєднає фахівців театру, кіно, малярства й музики. Представники різних царин мистецтва з різних країн світу говоритимуть спільною мовою сценічного буття, якою говорив Богдан Ступка. Ініціаторами фестивалю є «Фонд Богдана Ступки» та продюсерка, голова Благодійного фонду Ірина Батько-Ступка.

Про необхідність започаткування міжнародної платформи, у межах якої Україна запрошувала б та знайомилася з театральною культурою країн Закавказзя, Прибалтики та Польщі, Богдан Ступка наголошував давно і неодноразово. Обмін саме з цими країнами, на його думку, розширив би оптику сучасного українського театру. 

Богдан Сильвестрович Ступка був не лише легендарним актором, а й митцем, який об’єднував культури і країни. Він відшукав універсальну мистецьку мову, представлену через психологію створених образів, невербальні й вербальні засоби, які на сцені чи в кіно виявляли КОД Ступки. Кожна роль Богдана Ступки – це повнота буття в усіх з’явах, це мистецький мультиверсум, який поєднував код музики та пластики, зорової образності й психологічної глибини. Тому цьогоріч, на пам’ять про легендарного актора, митці України та Грузії запропонують творення спільного мистецького простору. 

19 листопада о 14:00 в Національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка відбудеться зустріч «Відверто про театр» з грузинським режисером Робертом Стуруа, який у 2003 році поставив на франківській сцені “Царя Едіпа” Софокла з Богданом Ступкою у головній ролі.

20 листопада з 11:00 до 22:00 в Кінотеатрі «ЛІРА» проходитиме спецпоказ фільмів за участі Богдана Ступки «Ступка: ретроспектива». О 18:00 на сцені Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка відбудеться церемонія відкриття Першого Міжнародного мистецького фестивалю «КОД СТУПКИ» та вечір, присвячений 80-річчю легендарного українського Актора за участі: Тбіліського колективу «ХОРАЛ»,  Національного народного хору України ім. Григорія Верьовки,  етноджазового проєкту DUDU Band (Україна-Грузія). О 19:00 Національний грузинський театр ім. Шота Руставелі зіграє виставу «Кінець гри» Семюеля Беккета у сценічній версії  Роберта Стуруа.

В інтерпретації режисера-філософа Роберта Стуруа п’єса набуває шекспірівського масштабу, колориту, сили почуттів і градусів емоцій – про останні хвилини існування світу. Якась глобальна катастрофа знищила цивілізацію, живими залишилися лише четверо, й їхній кінець також близький. Як поведуться люди перед смертю, чи приймуть її гідно, чи втратять людську подобу? І що буде далі? Відповідь була у Гамлета: «Далі – тиша». Для Стуруа, схоже, висновок не такий нещадно однозначний.  «Кінець гри» присвячений пам’яті видатного композитора Гії Канчелі, багаторічного співавтора та друга Роберта Стуруа. Разом вони створили десятки спектаклів, зокрема всього Шекспіра і всього Беккета. Музика «Маестро тиші», як називають Канчелі, також звучить і в цій виставі.

21 листопада о 12:00 в Театрі «Сузір’я» відбудеться розповідь-презентація збірки «14 GB» (пост)колоніальний образ грузинської ідентичності Лінія зіткнень. Грузія». Грузія – Україна: ідентичність країн крізь досвід війни/на лінії зіткнень. А о 15:00 в Галереї Vakulenko art consulting пройде  відкриття спільної виставки робіт художників з України та Грузії «VynoGrad: колір достиглого міста» за участі художників: Владислава Шерешевського, Юрія Вакуленка, Миколи Журавля, Петра Лебединця, Матвія Вайсберга, Анатолія Криволапа, Давида Шарашидзе, Руслана Агірби, Гії Миминошвілі, Бадрі Губіанурі, Тамаза Аваліані. 

В епоху світової пандемії й коронавірусного неспокою духу ми відчуваємо незахищеність мистецтва і людини в цілому. Важливо створити спільний мистецький простір, який об’єднав би представників різних царин мистецтва, щоб показувати різні грані нашого плинного, але безцінного життя.