З дарунків музею: колекція Ірени Носик

До 10 грудня в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького триває виставка «З дарунків музею. Колекція Ірени Носик». Вона є продовженням серії виставок, що представляють глядачам твори, які надійшли до музейної збірки у подарунок від колекціонерів та митців.

Нині творчий доробок українсько-канадської художниці, малярки, мозаїстки та ілюстраторки Ірени Носик,  на жаль, не такий відомий, як у 1950–1970 роки. Разом із створенням власних картин, мисткиня захоплювалася арт-колекціонерством. Неймовірна харизма та комунікабельність Ірени Носик дали їй змогу зібрати чудову колекцію творів українського мистецтва.

Серед предметів, які надійшли 2018 року в дарунок до Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького, – твори Якова Гніздовського, Олекси Грищенка, Івана Іванця, Олекси Новаківського, Миколи Кричевського, Олени Кульчицької, Павла Ковжуна та багатьох інших знакових українських митців і мисткинь. Частину цієї збірки і буде представлено у виставці «З дарунків музею. Колекція Ірени Носик».

Народилася мисткиня Ірена Носик 30 травня 1928 року у Чорткові, в Галичині, в Україні у родині колишнього сотника Української Галицької Армії і кооператора Івана Романа Носика. Її мама Лідія походила зі старого українського роду Горбачевських. Дід Антін Горбачевський був відомим адвокатом, громадським і політичним діячем, членом Австрійського Державного Трибуналу і сенатором Польського уряду. Під час Другої світової війни родина Носиків емігрувала до Чехословаччини, а згодом до Австрі і в 1948 році до Канади. Після еміграції Ірена Носик активно включилась у мистецьке життя української громади Торонто. З 1951 року, після закінчення Онтарійського коледжу мистецтв, художниця працювала ілюстраторкою в Департаменті зоології / біології у Торонтському університеті. 

Найбільшу популярність і визнання Ірена Носик здобула саме за роботи створені в університеті. У 1960–1970 роках біологічні ілюстрації художниці привертали постійну увагу канадської преси. Крім нішевих наукових видань, про неї писали найпопулярніші канадські часописи «Toronto Daily Star» та «Toronto Tribune». У 1957 році ілюстрований щотижневий журнал «Star Weekly» розмістив на обкладинці кольорову світлину наукової ілюстраторки з мікроскопом на тлі картини з нетлею, підписавши фото: «Cover Girl with Unusual Job». Того самого року мережа CBC запросила І. Носик продемонструвати свої праці в телевізійному ток-шоу «Tabloid».

Упродовж 26 років роботи в університеті Ірена Носик створила понад дві тисячі настінних ілюстрованих таблиць великого формату для університетських лекцій, а також чимало ілюстрацій для підручників і наукових статей. Багато таких робіт вона малювала з живих «моделей» за допомогою мікроскопів. Близько 700 широкоформатних таблиць, виконаних олією на полотні, нині зберігаються в архівах Торонтського університету. Її твори регулярно експоновано на збірних виставках у Канаді та США. Перша персональна виставка художниці відбулася 1962 року в Торонто, а потім влаштовано ще дві: в Нью-Йорку (1979) та Нью-Джерсі (1980).

Виставка «З дарунків музею. Колекція Ірени Носик» триватиме до 10 грудня 2021 року в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького.

Попри те, що Львів перебуває у «червоній» карантинній зоні, 4 листопада міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій прийняла рішення, згідно з яким музеї відновили прийом індивідуальних відвідувачів, але за умови обов’язкового дотримання низки карантинних вимог.

Отже, Національний музей імені Андрея Шептицького знову радо відчинений для львів’ян та гостей міста – з урахуванням карантинних обмежень. А вони такі: у гостей обов’язково має бути документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації (дві дози) від ковіду, або негативний ПЛР-тесту на Covid-19, або експрес-тест на визначення антигену коронавірусу SPARS-CoV-2, яке проведено не пізніше як за 72 години до відвідування закладу, або документ від лікаря про наявність протипоказань до вакцинації, або документ про перенесення хвороби, дійсний 180 днів з дня виявлення захворювання. При вході до музею документ потрібно пред’явити адміністратору. Обов’язковим залишається дотримання маскового режиму. Щодо соціальної дистанції в експозиційній залі, то йдеться про розрахунок 1 людина на 10 кв. м або не більше 50% заповненості площі приміщення.