Запрацювала інноваційна платформа «Museum Sikor Sky». Вона об’єднала цифрові ресурси декількох авіамузейних інституцій у віртуальному просторі сімейного будинку всесвітньовідомого авіаконструктора Ігоря Сікорського. Нині сайт працює в тестовому режимі й поступово наповнюватиметься контентом. Проєкт створений за підтримки УКФ.
Завдяки віртуальній реконструкції київського будинку родини Сікорських відвідувачі сайту sikorsky.kiev.ua мають можливість зануритись в світ дитинства та юності геніального авіаконструктора. Утім, за задумом команди проєкту, «Museum Sikor Sky» буде присвячено не лише Ігорю Сікорському, але й ставленню та розвитку української авіації, «піонерам неба» та їхнім винаходам. З часом, на платформі з’явиться віртуальний симулятор кабіни легендарного літака «Іллі Муромця» з ефектами вітру й дощу, а ще самотужки можна буде змоделювати авіаконструкції, навчитись повітряному бою та пілотуванню у космосі. У підсумку простір перетвориться на справжній віртуальний імерсійний музей. Окрім звичайних 3D-турів експозицією, буде тур-квест з 52-ма інтерактивними мітками. Для гейміфікації інтерактивних екскурсій розробники використовують розроблений для відеоігор двигун на основі Unreal Engine.


Попри те, що Київ є колискою піонера світової авіації Ігоря Сікорського і сам конструктор все життя вважав себе українцем, в нашій країні досі не було жодного музею на його честь, а родинний будинок Сікорських у серці столиці (вул. Ярославів Вал 15б) перебуває в аварійному стані. Хоча ще століття тому, в 1904 році, це було вишукане приміщення в стилі модерн, будівництво якого замовив батько авіатора суспільний діяч, лікар-психіатр та викладач Іван Сікорський. На другому й третьому поверхах було створено прийомні приватної клініки для дітей з психічними розладами, з ними займалися його дочки. Сім’я ж розмістилась у семи кімнатах першого поверху. У підвалі будинку облаштували імпровізовану аеродинамічну лабораторію. Тут Ігор Сікорський почав конструювати свої перші літальні апарати, серед них був перший гвинтокрил і декілька аеропланів, на яких літав сам. В 1911 році студент Сікорський встановив світовий рекорд швидкості на своєму С-6. Цей модернізований апарат було нагороджено золотою медаллю на Московській виставці повітроплавання. Трохи згодом був історичний переліт від Сирця до Святошино через Пущу–Водицю, він тривав 36 хвилин.

Під час презентації платформи «Museum Sikor Sky» команда проєкту зізналась, що рішення створити віртуальний музей було прийнято після того, як зазнали невдачі багаторічні спроби відкрити офлайн-установу через майнові суперечки. Робота з відтворення інтер’єрів та атмосфери, в якій жив та творив Ігор Сікорський, була досить складною та кропіткою, адже від будинку залишилося менше 35%, з речей власників нічого не залишилося. Перші моделі простору було спроектовано завдяки оцифруванню залишків приміщення, у відновленні антуражу команда художників на чолі з Єлизаветою Зігурою спиралась на саму епоху й вірогідні смаки родини Сікорських.
Тож одне з важливих завдань проєкту «Museum Sikor Sky» – збереження культурної спадщини.
«Ми сподіваємося, що всі креслення, фото, які ми зробили за допомогою з допомогою дронів, лазерного сканування та фотограмметрії під час оцифровування будинку будуть згодом використані для фізичної реставрації будинку», – зазначив на презентації один з розробників цифрової моделі будинку Сікорського, керівник Aero3D Сергій Присяжний.
Більшість експонатів музею, як розповіла одна з учасниць проєкту, директорка державного політехнічного музею КПІ , який носить ім’я Ігоря Сікорського, Наталія Писаревська, створена завдяки матеріалам, які надали партнери. Зокрема, цифровий архів Ігоря Сікорського (Стратфорд, Коннектикут, США), а також Державний музей авыацыъ Антонова, Музей космонавтики Корольова, Дніпровський музей Макарова. 3D моделі першого гелікоптера Н-1 та знаменитого літака БіС-2 були створені відомим авіамоделістом та істориком української авіації Євгеном Галущенко за оригінальними кресленнями Ігоря Сікорського.
Фото та відео: Museum Sikor Sky