Новий музей Мунка в Осло

В Осло на узбережжі фіорду відкрили новий музей, присвячений норвезькому художнику Едварду Мунку. Відтепер це найбільший у світі музей, повністю присвячений творчості єдиного митця. Проєкт ультрасучасної 57-метрової будівлі розробило іспанське архітектурне бюро Estudio Herreros. 

Назвати новий музей вирішили просто – MUNCH. Творча спадщина художника розмістилася одразу на всіх, 13 поверхах будівлі. Перед смертю Едвард Мунк заповів місту близько 28 тисяч робіт: картини, малюнки, скульптури, гравюри та фотографії, а також архів та особисті речі. З 1963 року колекція зберігалася у відносно невеликій будівлі у житловому районі Тойєн. 2004-го звідти було вкрадено дві найцінніші картини — «Крик» (1910) і «Мадонна» (1894), що стало додатковим стимулом для ухвалення рішення про потребу переїзду до нового приміщення. На щастя, картини вдалося повернути. 

Масштаб будівлі в Бьорвіку дозволяє вписати колекції в різні, можливо, несподівані, контексти. Кураторами вирішено, що роботи у залах будуть розташовані швидше тематично, ніж у хронології. Постійна експозиція включає розділи «Нескінченність», огляд основних тем та мотивів Мунка, та «Монументальність», куди впроваджено величезні полотна «Дослідники» та «Сонце». А ось розділ «Тіні» досліджує саме життя художника і, зокрема, його останні роки, проведені в маєтку Екелю у передмісті Осло.

Водночас поряд із експонатами Мунка, у музеї демонструватимуть твори, що розповідають про історію Осло упродовж століть. Різні погляди на кожному рівні висловлюють взаємозв’язок між художником та його рідним містом. Ще одним корисним наслідком переїзду музею стали інвентаризація та майже повне оцифрування колекції. Вперше  публіці представлено й особисті речі Мунка — від меблів до художніх матеріалів і навіть недопалків, що допомагають відтворити образ будинку художника, який було знесено у 1960 році.

Джерело та фото: Munchmuseet