«Монументальне мистецтво Святослава Гординського»

До 27 лютого в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького триває виставковий проєкт «Монументальне мистецтво Святослава Гординського: начерки, рисунки, проєкти», приурочене до 115-ї річниці від дня народження митця.

Всебічно обдарований митець Святослав Гординський (1906–1993) залишив багату спадщину в царинах малярства, поезії, літературної та мистецької критики, художнього перекладу, мистецтвознавства. Маестро Гординський був також визнаним майстром монументальних розписів на християнську сакральну тематику. Мозаїки, стінописи та іконостаси його авторства прикрашають 56 храмів у Європі, в Канаді, у США й Австралії. Виставка «Монументальне мистецтво Святослава Гординського: начерки, рисунки, проєкти» має на меті представити глядачам процес втілення художнього задуму митця: від начерку-рисунку до проєкту, за яким згодом виконано монументальні твори. До церковних розписів художник звернувся, вже перебуваючи на еміграції у США (зі Львова Святослав Гординський виїхав у березні 1944 року, бо з приходом радянської влади не бачив перспектив для своєї творчості). Стінописами його авторства оздоблено чимало храмів у світі, як-от церкву Христа-Царя у Філадельфії, церкву Св. Варвари у Відні, собор Покрови Пресвятої Богородиці та св. апостола Андрія Первозваного в Мюнхені.

Упродовж 2005–2013 років дочки митця Лада Гординська-Кая та Лариса Гординська передали в дарунок Національному музею у Львові ім. А. Шептицького 665 рисунків і начерків свого батька. Третину збірки становлять шкіци та проєкти монументальних розписів і мозаїчних панно. Саме ця частина колекції надихнула кураторку Оксану Гринів на створення виставкового проєкту «Монументальне мистецтво Святослава Гординського: начерки, рисунки, проєкти».

На виставці представлено декілька підготовчих робіт на сюжети «Преображення Господнє» та «Розп’яття з пристоячими», які передували проєктам мозаїк собору Св. Софії в Римі. Над оздобленням цього собору маестро Гординський трудився близько 25 років. Експоновані шкіци та проєкти монументальних розписів храмів доповнено текстами про їхню історію і місцезнаходження, про час і деякі подробиці праці Святослава Гординського над оздобленням інтер’єрів певних сакральних будівель.

В експозиції також показано проєкти іконостасів Святослава Гординського до двох каплиць у США і до церкви Св. Івана Хрестителя в Нью- Йорку. Ці роботи, як і рисунки до проєктів стінописів чи мозаїк, засвідчують високу майстерність художника, якому були під силу і вишукані, мініатюрних розмірів, малюнки, і монументальні розписи, що збагачують інтер’єри українських католицьких та православних церков у діаспорі.

Виставка триватиме у головній будівлі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20) до 27 лютого.