22 січня 2023 року Одеський художній музей відкрив новий цикл виставок “Мови війни”, присвячений пережитому досвіду українців з початку вторгення Росії на територію України. Цей проєкт — про пошук образної мови, яка дозволить говорити про війну, що триває вже майже дев’ять років. На ньому представлені роботи українських художників, створені у 2022 – 2023 роках. Частиною проєкту є інсталяція до заданого простору “Мідний саван” Васі Дмитрика, яка деконструює ідеологічні практики ворога.
З початком повномасштабного вторгнення Вася Дмитрик почав працювати над серією цифрових колажів, які стали творчою рефлексією митця на злочини російської армії. “Знайдені суб’єкти” Вася створив із фотографій, зібраних із телеграм-каналів, де розміщували знімки трупів російських солдат. Поверх цих фотографій за допомогою цифрових програм митець накладав маски. У розмові в межах літньої школи МАН для освітян «“Взаємодія”—2022. Деколонізація: нова етика викладання суспільних і гуманітарних дисциплін» Вася розповідав, чому обрав для роботи саме маски:
Маски, як і об’єкти, є чимось загадковим, розривають звичний хід реальності, створюють реальність магічну. Знайдені об’єкти заряджені досвідом прожитих життів, тому з ними цікаво працювати.
Інокультурні маски, в які художник одягає трупи російських солддат з одного боку ховають жах смерті, а з іншого — деперсоніфікують та узагальнюють образ ворога.

Завдяки отриманню стипендії від Українського культурного фонду Вася Дмитрик відновив художню діяльність в якості скульптора. На цей раз він звернувся до поховального обряду, який неодмінно транслює ідеологію. Інсталяція “Мідний саван” відсилає до поховальних звичаїв китайської династії Хань. Її правління відзначилося територіальною експансією, жорстким політичним режимом, посиленням каральних функцій державних органів, засиллям чиновницьких кланів, а імператор У-ді прагнув до для відродження “щасливих порядків давнини”. В імперії вірили, що саван з нефриту забезпечить їй вічне життя та збереже тіло нетлінним.


Такі алюзії піднімають на поверхню ідеологічні практики Російської Федерації як симулятивної імперії: замість небесного нефриту саван зібраний із пластинок міді, де окисом проступає камуфляж злочинних намірів режиму, прошитих людським гнівом та болем. У “Мідному савані” Вася Дмитрик “збирає”, деконструює та замикає зло, яке потрібно “зберігати вічно, не розкривати”.
Виставку можна відвідати з четверга по неділю з 11:00 до 17:00 за адресою вул. Софіївська, 5а, м. Одеса.